علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها می خوانید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و نباید زیاد غذا بخورید ، فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با مصرف غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناخواسته وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ باید به جواب نه بگویم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد ناسالم باشد.

چه چیزی باعث افزایش تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی عواملی هستند که سطح تری گلیسیرید خون را افزایش می دهند.

افرادی که نشسته یا نشسته اند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود ، اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که چربی را در خون حمل می کنند) است.

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که بدن خودش تولید می کند. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذا ایجاد می شود. مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی زیاد در خون صحبت می کنیم ، منظور ما لزوما کلسترول خون است ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای اینکه بدن بتواند سلولهای خاصی و هورمونهای خاص را بسازد و نگهداری کند ، همچنین برای تولید ویتامین D و جذب ویتامینهای محلول در چربی مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که بدن نیز آن را تولید می کند. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره شریان هایی که عروق خونی را مسدود می کنند ، می چسبد.

کلسترول بد باعث کاهش جریان خون در انسان و ایجاد بیماری قلبی می شود. بنابراین بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین وقتی ذرات کلسترول بزرگتر شوند ، عروق خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و بلافاصله درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که یک لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم ، س crucialال مهم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان صحیح کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشد در غیر اینصورت اگر کم یا بسیار زیاد باشد باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان چربی خون بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید به جز نوشیدن آب ، چیزی دیگر بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بیشتر از 1.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که میزان چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری های قلبی عروقی و حتی حملات قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا است ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در پاهای خود می کنند.

آنها در پاها و پاهای خود احساس درد می کنند.

• این افراد دچار سردرد و بی حسی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

• افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه و خستگی شدید را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد گچ بدانید

ارتباط چربی خون و ارتباط بیماری ها

با افزایش چربی خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی می شوید ، زیرا با افزایش سطح کلسترول خون ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث تنگ و باریک شدن شریان ها می شود و در نتیجه خونرسانی بدن کمتر و در نتیجه ظرفیت قلب کم می شود. خون غنی از اکسیژن ندارند

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز شما کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی کار کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• مشکلات کبدی و کلیوی
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افراد دارای چربی بالا در خون

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، پخته و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آنها استفاده کنند. این افراد باید از آب ، برشته ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت مصرف بیش از حد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود محدود کنند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افرادی که چربی بالایی در خون دارند توصیه می شود از سیر خام ، سبزیجات و میوه هایی مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین هایی مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید