بهداشت و درمان لوون


چاقی در مردان و زنان متفاوت است

چربی بدن بر مردان و زنان متفاوت تأثیر می گذارد.

تجمع چربی شکمی و تجمع چربی گلوتفمورال نیز به ویژه در زنان مشاهده می شود. (عکس: خبرنگار / Pixabay)

بمبئی: در سطح جهانی ، چاقی در زنان بیشتر از مردان شایع است. زمان آن فرا رسیده است که ما کلمه چاقی را “چاق-شیرین” نامگذاری می کنیم.

چاقی یک مسئله پیچیده تر از کنترل خود است ، زیرا چاقی به ویژه زنان ، دختران نوجوان و بیمارانی که در زمینه هایی مانند چاقی ، محل تحصیل در کالج ، اشتغال و فرصت های اجتماعی با تبعیض روبرو هستند.

قربانیان معمولاً در چرخه معیوبی از عزت نفس پایین ، افسردگی ، پرخوری برای راحتی ، افزایش چربی ، طرد اجتماعی و خود شکست بیشتر قرار می گیرند. در این روند ، زنان با انواع مختلف مشکلات سلامتی نسبت به مردان با میزان چربی یکسان مواجه می شوند.

با توجه به سیستم پیچیده مکانیسم های خنثی ، هورمونی و شیمیایی ، اکثر بزرگسالان وزن بدن ثابتی را حفظ می کنند که تعادل در مصرف انرژی را به دقت بررسی می کند.

تغییر شکل این سیستم ها ، که بسیاری از آنها به طور کامل درک نشده اند ، منجر به نوسانات اغراق آمیز وزن می شود ، که شایع ترین مشکلات مربوط به اضافه وزن و چاقی است.

وزن بدن مجموع استخوان ها ، ماهیچه ها ، اندام ها ، مایعات بدن و بافت چربی است. هیچ دلیل بیولوژیکی وجود ندارد که نشان دهد افراد باید با افزایش سن ، وزن بدن خود را افزایش دهند ، مگر اینکه بخواهند توده عضلانی خود را به طور داوطلبانه افزایش دهند.

افزایش وزن به دلیل افزایش چربی در دوران بارداری و شیردهی ذهنی است و باید در زمان مناسب برگردد. چربی ذخایر اولیه انرژی بدن را به عنوان تری گلیسیرید که حاوی بافتهای انبار است ذخیره می کند.

چربی بدن مناسب برای یک زن بالغ بین 20 تا 25 درصد وزن بدن را شامل می شود و حدود 12 درصد چربی ضروری را شامل می شود. در زنان ، چربی های ضروری شامل 5 تا 9 درصد چربی اضافی مخصوص جنسیت در سینه ، شکم و ران است.

این چربی های ضروری در هر دو جنس شامل چربی های ذخیره شده در بافت های غنی از چربی در مغز استخوان ، قلب ، ریه ها ، کبد ، طحال ، کلیه ها ، روده ها ، ماهیچه ها و سیستم عصبی است و برای فعالیت بدنی طبیعی ضروری است.

ذخیره چربی چربی است که در بافتهای زیر پوست و اطراف اندام های داخلی تجمع می یابد تا از آسیب در امان بماند.

انواع چاقی:

  • نوع 1 – توده اضافی بدن یا درصد چربی – غلبه کل بدن ، منطقه خاصی ندارد.
  • نوع 2 – تنه زیر جلدی اضافی (آندریود) – چربی شکمی ، چربی زیر جلدی اضافی روی تنه ، به ویژه در ناحیه شکم که با نام چربی اندروید یا “اندازه سیب” نیز شناخته می شود ، این نوع چاقی در مردان شایع تر است و با مقاومت به انسولین بالاتر
  • چاقی مرکزی نوع 3 / چربی احشایی بیش از حد شکم- عدم تحمل بیش از حد چربی و گلوکز در ناحیه احشایی شکم (حفره شکمی) با عوامل خطر مانند چربی خون و فشار خون بالا ارتباط دارد. افزایش سن نیز عامل مهمی در تجمع چربی احشایی است.
  • نوع 4 چربی های اضافی گلوتفمورال (جنوئیدها)-رسوب چربی اضافی در ناحیه ران و باسن ، که به چاقی “گلابی شکل” نیز معروف است. چاقی جنوئید بیشتر در زنان شایع است و ذخایر چربی ذخیره انرژی برای حمایت از نیازهای بارداری و شیردهی است.

زنانی که دارای چاقی نوع جنوئیدی هستند ، مشکلات سلامتی مانند سندرم متابولیک یا اختلال در متابولیسم گلوکز ندارند ، در زنان چاق با همان وزن که چربی را در ناحیه شکم حمل می کنند ، دیده می شود.

زنان یائسه از روش مردانه برای ذخیره چربی شکمی با دقت بیشتری پیروی می کنند. در نتیجه ، این زنان در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلالات قند ، چربی و فشار خون هستند. تجمع چربی شکمی و تجمع چربی گلوتفمورال نیز به ویژه در زنان مشاهده می شود.

توزیع چربی منطقه ای خطر افزایش چربی خون در بزرگسالان چاق را مشخص می کند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت در مردان و زنان چاق در دوران نوجوانی افزایش می یابد.

* سلب مسئولیت: کمک این مقاله به دکتر Kiran Rukadikar-President، Levan Healthcare Pvt. آموزشی ویبولیتین ، پزشک متخصص اطفال و مشاور چاقی. نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است. حقایق و نظرات بیان شده در مقاله منعکس کننده نظرات Deccan Chronicle نیست و Deccan Chronicle هیچ مسئولیت و مسئولیتی در قبال آن نمی پذیرد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید