آیا در دام “توهم خوشبختی” افتاده اید؟


luck_ilussion2

این اواخر اصلا احساس خوشبختی نمی کردم. و وقتی به زندگی خود نگاه می کنم ، نمی توانم بفهمم چرا.

من یک خانواده زیبا دارم ، سلامتی دارم ، کار ثابتی که دوست دارم ، دوستانی که دوستشان دارم و به من خیلی نزدیک هستند …

پس چرا ناراحتم؟ چرا احساس می کنم چیزی کم است؟

من همه چیز را برای شاد بودن دارم ، اما هنوز چنین احساسی ندارم. مشکل من چیست؟

“دلیل اینکه شاد بودن برای مردم بسیار سخت است این است که آنها همیشه گذشته را بهتر از گذشته می بینند ، حال بدتر از آن است و آینده کمتر از آنچه که خواهد بود ، حل شده است.” مارسل پانول

من سعی کردم به خودم خوب نگاه کنم تا بفهمم چرا احساس می کنم اینقدر پایین هستم. من به تمام لحظاتی که باعث ناراحتی و اضطراب من می شد توجه کردم. متوجه شدم که احساس می کنم نیاز دارم “هنوز شاد باشم”.

و این باعث شد به این فکر کنم – آیا وسواس شادی وجود دارد؟ آیا خوشبختی یک دام است؟

به اینترنت متصل شدم و شروع به تحقیق ، مطالعه مقالات ، بازدید از انجمن ها و اسکن نظرات کردم.

در ابتدا متوجه شدم که من تنها کسی نیستم که چنین احساسی داشت. مانند من ، بسیاری از مردم در سراسر جهان بودند که از زندگی خود احساس خوشبختی نمی کردند (و جالب اینکه زندگی ما متفاوت بود و لزوماً مجبور نبودیم یک چیز را پشت سر بگذاریم).

همانطور که در تحقیقاتم تحقیق می کردم ، مقاله ای پیدا کردم به نام شادی کافی نیست: چرا زندگی بی معنی شما را بیمار می کند.

در مقاله ، نویسنده در مورد تفاوت بین یک زندگی شاد و یک زندگی معنادار صحبت کرد. این واقعاً در من طنین انداز شد. فهمیدم که شادی همیشه راه حل یک زندگی کامل نیست.

در اینجا دو مفهوم از مقاله او وجود دارد که درک من از خوشبختی را تغییر داد:

1. خوشبختی به این معنا نیست که در زندگی خود احساس شگفت انگیزی داشته باشید

این مقاله به مطالعه ای اشاره کرد که در واقع این را ثابت کرد و نشان داد که هرچه بیشتر شرکت کنندگان بر شادی تأکید داشته باشند ، در واقع شادمانی کمتری داشتند.

مشخص شد افرادی که بیشترین تأکید را بر شاد بودن داشتند 50٪ احساسات مثبت مکرر کمتر ، 35٪ رضایت کمتر از زندگی و 75٪ علائم افسردگی را گزارش کردند.

نتیجه گیری این است که “خوشبختی چنان عبارت بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد و مفهومی است که کمی مورد بررسی قرار گرفته است ، به طوری که همه ما تصور می کنیم که چیست و چگونه کار می کند ، اما می تواند ما را به بیراهه ببرد.”

2. خوشبختی در مقابل معنی

در مقاله آمده بود: “این مشکل اصلی اینجاست: شادی و معنا متفاوت هستند و شادی بدون معنا واقعاً منجر به یک زندگی بزرگ نمی شود.” شاد بودن یعنی احساس خوب. اهمیت از مشارکت بیشتر دیگران یا جامعه نشأت می گیرد. “

و این یک لحظه AHA برای من بود. شاید مشکل این بود که احساس نمی کردم زندگی ام معنا پیدا می کند. اگر این درست بود ، من در مورد آن چه می کردم؟

در اینجا مقاله دیگری وجود دارد که باعث شد در مورد آن فکر کنم. معنا و خوشبختی همیشه با هم ارتباط ندارند.

این یک مفهوم کلیدی برای من بود. شما همچنین می توانید زندگی معناداری داشته باشید ، اما ممکن است هنوز احساس خوشبختی نکنید.

طبق آن مقاله ، “در حالی که می توانیم شاد باشیم و در زندگی معنا پیدا کنیم ، این دو همیشه دست به دست هم نمی دهند.” زندگی معنادار به این معناست که ما باید این واقعیت را بپذیریم که در طول راه برآمدگی ها ، کبودی ها و شاید بدبختی ها وجود خواهد داشت.

“مهمتر از همه ، زندگی معنادار به معنای زندگی در لحظه ، اتصال گذشته ، حال و آینده است. این به ما ایده روشن تری می دهد که با توجه به جایی که در آن بوده ایم باید به کجا برویم. “

یادداشت خوبی است. زندگی کردن این است که در زمان حال بمانید و آنچه را که باید انجام دهید انجام دهید.

ویکتور فرانکل ، روانپزشک و بازمانده آشویتس ، بهترین را گفت: “اگر معنای زندگی اصلاً معنایی دارد ، پس رنج نیز باید معنا داشته باشد.”

می توانید در کتاب او بیشتر در مورد آن بخوانید ، جستجوی معنای انسانبه

جالب است که چگونه همه چیز با هم هماهنگ می شوند. چند روز پس از جستجوی پاسخ به س questionsالات خوشبختی و معنا ، با مستندی درباره یکی از فیلمسازان محبوب ژاپنی ام ، هایائو میازاکی روبرو شدم.

این ویدئو فقط تریلر یکی از انیمیشن های او است ، اما من می خواهم آن را به اشتراک بگذارم تا بتوانید دیدگاه او از شادی را ببینید.

“این ایده که هدف زندگی شاد بودن است ، هدف شادی خود شماست … من فقط آن را نخریدم.” هایائو میازاکی.

https://www.youtube.com/watch؟v=24wViGZKVu8

پس از آن همه حفر و خواندن ، برای پی بردن به اینکه چه چیزی مانع خوشبختی من شده است ، شروع به توجه به کارهایی کردم که برای من معنی داشت.

میدونی چیه؟ شروع به احساس خیلی بهتر کردم. من قطعاً 100 درصد خوشحال نیستم ، اما قطعاً شادتر از قبل هستم.

و شما چطور؟ آیا زندگی شادی دارید یا معنادار؟

PS اگر این مقاله را دوست دارید ، آن را بررسی کنید ، آیا در مورد خودتان فکر می کنید؟ در اینجا نحوه بیان آن آمده است
نظرات

نظراتدیدگاهتان را بنویسید