24 ساعت پیاده روی معرفت خاموش در اربعین / چه کسانی باید در اربعین بی صدا قدم بزنند؟


گروه زندگی: اگر برای اربعین یک سفر خانوادگی برنامه ریزی کرده اید، اما هنوز تصمیم می گیرید که بچه ها را با خود ببرید یا نه، یادتان باشد دنیای پیاده روی اربعین با حضور بچه ها به دنیای دیگری تبدیل می شود. رویه های خاص خود را می طلبد. بارهای او بیشتر است، اما به اندازه این بارها، سفرش دو چندان شیرین و لذیذ است. خلاصه اگر همه کارها را انجام داده اید و می خواهید بچه ها را با خود ببرید، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید. البته در این گزارش به شما نمی گوییم چه چیزهایی همراه داشته باشید و چه چیزهایی نبرید، سایز کیفتان چقدر است و یا اطلاعات دیگری که برای خانواده ها در اولین زیارت اربعین بسیار مهم است.

سفر اربعین سفر فرصت است. این رویکرد چند روزه بهترین راه برای یادگیری است. بسیاری از مردم با سختی سفر با کودکان و رفتن به پیاده روی اربعین مواجه هستند، اما نمی دانند چگونه می توانند از این سفر بهترین استفاده را ببرند و بذر بکارند و رشد و رویش را برای همیشه مشاهده کنند. «محمدمهدی الهی منش»؛ در این گزارش مبلغ و محقق حوزه تعلیم و تربیت و موسس مجموعه اصلی آموزش راهکارهای مفیدی ارائه می کنند.

* چه کسانی بدون نگرانی به پیاده روی اربعین بروند؟

کدامیک از شما که این گزارش را می خوانید به این فکر افتاده اید که فرزندان خود را نزد پدربزرگ و مادربزرگ یا مادربزرگ رها کنید و به زیارت اربعین بروید؟ این محقق دانشگاهی قبل از توصیه به خانواده هایی که با کودکان سفر می کنند، آب پاکی را روی دست خانواده هایی می ریزد که به هر دلیلی نمی خواهند فرزندان خود را ببرند، اما نمی خواهند این سفر را از دست بدهند. به گفته الهی منش: وقتی تنها می‌روید اجازه ندهید بچه‌های کوچک جلوی دیگران به شما بچسبند، این عمل علاوه بر آسیب روحی و روانی برای کودکان، خاطره بدی از سفر در ذهن آنها ایجاد می‌کند. مراقب باشید که خروج یکی از دو پدر و مادر، مخصوصاً مادر، گاهی همین تأثیر را دارد».

* بهترین ها مال شماست!

حالا که تصمیم گرفته اید بچه ها را با خود بیاورید، تمام تعادل سفرتان تغییر می کند، باید غم و افسردگی خود را کنار بگذارید تا فرزندتان از این سفر معنوی احساس خوبی داشته باشد. دشوار نیست. به توصیه این معلم توجه کنید: “هر چیزی که با احساسات مثبت کودکان تداخل دارد را حذف کنید و برای هر چیزی که آنها را تقویت می کند ارزش قائل شوید.” کار سختی نیست، مثلاً تصاویر به یاد ماندنی زیادی وجود دارد، کودکان هنگام راه رفتن خسته نباشند و روی توانایی های خود تمرکز کنند. اگر کودکان عموم را دوست ندارند، زمان زیادی را در معابد سپری نکنید. چند عبارت ساده عربی برای احوالپرسی و احوالپرسی ساده به آنها بیاموزید تا بتوانند با عراقی ها به همین شکل ارتباط برقرار کنند. این باعث می شود آنها ظاهر خوبی داشته باشند. با بچه هایتان خوش بگذرانید و در طول مسیر لذت ببرید. اینطور نیست که تمام راه فقط ذکر و دعا باشد. هر جا غذا و بچه هایی از این قبیل است، اگر برای سلامتی شان مضر است، بخورند».

* چهل؛ بهترین مکان برای آموزش غیر کلامی

بازار معرفت بی کلام در سفر اربعین داغ بود. مفاهیم و اصلاح رفتارهای انسانی مانند بردباری، گذشت و گذشت را که در طول سالیان متمادی سعی می کنید به روش های درست و نادرست به فرزندان خود بیاموزید، می توانید بدون کلام آن را به فرزندان خود القا کنید. در مورد سوال شما چطور؟ فطرت الهی؛ یک محقق دانشگاهی به شما راه حلی ارائه می دهد.

«اربعین را پیاده روی عشق امام حسین (ع) نبینید پیاده روی اربعین جای مردم است.

عشق، قدردانی، ارتباط، دوستی، بگذارید خدا شما را برکت دهد. تا جایی که می توانید بخوابید، تا جایی که می توانید بخورید و زیاده روی نکنید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بچه ها یاد می گیرند که با رفتارشان ملایم باشند.

در طول سفر با هر سختی که می کنید، صبور باشید، عصبانی نباشید، عصبانی نباشید، غر نزنید، حتی اگر خیلی خسته هستید. اینگونه است که کودکان صبر را از شما یاد می گیرند.

به دیگران یک صندلی خوب بدهید، غذای خوب بدهید، در صف ها با دیگران مهربان باشید تا بچه ها گذشته را از شما یاد بگیرند.

غذا یا هدایای کوچک را برای کودکان عراقی بردارید و از فرزندان خود بخواهید این وسایل را به آنها بدهند. با این کار، هم بچه ها نعمت را از شما یاد می گیرند و هم بچه های عراقی آن را به خوبی در ذهن خود به یاد می آورند.

سفر اربعین بدون اتلاف هزینه بهترین مکان برای ایجاد عادات خوب دینی مانند نماز اول وقت، نماز یومیه، نماز و زیارت، بازی، بازی، زنا، نه اطلاع رسانی است. بگذار بچه ها عبادت تو را ببینند.»

* هر چه بیشتر برویم، بازی بهتر است

حالا که همسفران ما بچه هستند، بیشتر از هر چیز دیگری بازی را ترجیح می دهند. آیا می توان کودک را بدون فکر بازی و تفریح ​​به سفر برد، حتی اگر آن سفر پیاده روی اربعین باشد؟ عضو شورای آموزشی حوزه علمیه مصباح الهادی با تاکید بر این موضوع می گوید: بازی و سرگرمی بچه ها را در سفر در نظر بگیرید و با توجه به نیاز بچه ها و گرفتن وسایل لازم برنامه ریزی کنید مثلا نقاشی بازی با اسباب‌بازی‌های کوچک و بازی‌های فکری برای استراحت در جاده، قصه‌گویی در جاده برای کودکان، شروع تنوع در مسابقات و کوتاهی بازی‌ها می‌تواند خستگی جاده را از بین ببرد.»

* توضیح اضافه نکنید!

اگر فرزند ما زائران زیادی ببیند و راه پیاده روی اربعین را ببیند، چه اتفاقاتی برایش می افتد و می پرسد به او چه می گویند؟ از طرفی گاهی والدین فکر می کنند حالا که فرزندشان را به پیاده روی اربعین رسانده اند، اینجا بهترین جا برای صحبت با او در مورد مسائل دینی است. بنیانگذار مجموعه دانش پایه را در این زمینه بخوانید; “اگر فرزندان خردسالی دارید و به زیارت اربعین می روید، دلایل شرعی را برای آنها توضیح ندهید، حتی اگر از شما بپرسند، توضیح مختصر و صادقانه بدهید. صحبت از دلایل در پرتو بچه ها نیست، این کار را نمی کند. چیز دیگری جز بیهوده ساختن چیزها و غمگین کردن آنها در سنین پایین است.

* ایجاد رابطه با پسر نوجوان در اربعین

اگر جوان هستید، به دلیل حساس بودن دوران جوانی و مشکلات این دوران، ارتباط خود را با فرزندتان قطع کرده و دور مانده اید، پیاده روی اربعین را از دست ندهید. الهی منش می گوید: از فرصت سفر اربعین برای بهبود ارتباط با فرزندتان استفاده کنید، تا جایی که امکان دارد پروژه های مهم و مهم را با توجه به سن، دغدغه ها و نیازهای فرزندتان برنامه ریزی کنید، می توانید در طول سفر درباره آن موارد صحبت کنید. با فرزندتان رابطه خوبی داشته باشید، می توانید در این سفر با هم صمیمی و صمیمی باشید، فقط با هم صحبت کنید، او را دوست داشته باشید، به او زمان بدهید، به آنچه فکر می کند توجه کنید.”

* دستیار ارشد

خانواده هایی که فرزندان قد بلند و متوسط ​​دارند، یکی از دغدغه های آنها در هنگام فرزندآوری، چالش بین فرزندان است که ممکن است به دلیل خستگی بیشتر در سفر اربعین پیاده روی کنند. چالش؛ “سعی کنید با یک یا دو خانواده دیگر بروید تا بچه ها بتوانند با هم خوش بگذرانند. به خاطر داشته باشید که در سفر مسئولیت هایی را برای بچه ها در نظر بگیرید. مانند گرفتن عکس، گرفتن پرچم، معرفی دوستان، یا پیدا کردن یک مکان خوب برای نشستن. از طرف دیگر. گاهی اوقات کودکان به چالش کشیدن، دعوا کردن، یا حسادت کردن به یکدیگر. برای کاهش این مشکلات و کاهش استرس خود، کودکان بزرگسال را به عنوان شریک یادگیری بگذارید. “با آنها در مورد جوانانی که باید فرصتی برای افزایش تحملشان داده شود بحث کنید. و بخشش.”

* نه در فضای مجازی!

تابستان، کرونا و تعطیلی مدارس بهانه ای برای تکیه کودکان و حتی بزرگسالان به اینترنت می شود، حالا پیاده روی اربعین بهترین راه برای ترک این عادت است. الهی منش راهکارهایی برای رهایی از این عادت ارائه می دهد: «همه وقت در اینترنت جستجو نکنید، هر جا که وای فای است سریع وصل نشوید. برای استفاده از فضای مجازی برنامه داشته باشید. مثلاً به به مدت نیم ساعت یا یک ساعت در روز مناسب اینترنت داشته باشید و کارهای لازم را انجام دهید.

* از کودکان حامی بسازید

می خواهم یادمان باشد که این مهمانان کوچک و معصوم بهترین مدافعان امام حسین (ع) هستند. به خود قول بدهیم که با محبت و دلسوزی به چشمان کسانی که به هر ستونی که می رسیم نگاه کنیم و از خدا بخواهیم که پاکی گام های فرزندان را در این راه آسمانی ببینیم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید