10 آزاده سرافراز اردبیل به فیض شهادت نائل شدند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانمدافع غم در گفتگو برو وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از چهل سال جنگ و اسارت قهرمانان ما در اردوگاه های رژیم بعث عراق، صبر و شکیبایی ارتش ایران در سراسر جهان و در همه کشورهایی که در این کشور هستند شناخته شده است. جنگ ایران در سایه این روحیه فداکاری را درک کنید.

وی با اشاره به اینکه رنج اسارت برای سربازان و اسرای ایرانی در اردوگاه های عراق مورد توجه قرار نگرفته است، تصریح کرد: نتایج تحقیقات انجام شده در سه سال اخیر اخیراً پس از آزادی اسرای ایرانی برای بررسی میزان وضعیت روانی و آسیب جسمی اسارت نشان داد که سربازان ایرانی اسرا را با کوله باری از ناتوانی های جسمی سنگین از اردوگاه های عراق به خانه بازگردانده اند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل با اشاره به اینکه اردبیل 705 نفر زندانی دارد، گفت: در چند سال اخیر 10 نفر از این افراد که در حبس بوده اند با سال ها حبس براثر صدمات جسمی و روحی جان خود را از دست داده اند. مقام شهید

نوری حق درمان و مسکن آزادگان را یادآور شد و افزود: سال گذشته شورای دارایی و دارایی در اجرای مصوبه هیات وزیران و به درخواست بانک مرکزی با افزایش سقف تسهیلات موافقت کرد. تسهیلات خرید یا ساخت مسکن معلولان، سربازان و خانواده های جان باختگان، در حال حاضر تسهیلات مسکن بین تمامی شهروندان اردبیلی توزیع می شود.

وی با بیان اینکه بیمه از هزینه های درمانی مشمولان و افراد تحت تکفل حمایت می کند، گفت: هزینه های درمانی شهدا، سربازان، مشمولان و افراد تحت تکفل آنها تامین می شود.

نوری به کلیات قانون خدمات رسانی به سربازان مصوب 1385 در کمیسیون اجتماعی مجلس اشاره کرد و ادامه داد: توجه معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در اولویت دادن به هزینه های درمانی. هزینه های نظامی در چارچوب قرارداد منعقده با شرکت بیمه روز.

وی فداکاری شهدا در زندان های رژیم بعث را یادآور شد و افزود: 26 مرداد از یاد و خاطره سالیان متمادی مردم ایران در انتظار فرزندان خود پاک نخواهد شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل بازگشت اسرا را نقطه عطفی در تاریخ جنگ دانست و گفت: اسرای ما نماد هویت و آزادی مردم ایران به زورگویان زمان هستند. که با تمام رنجی که کشیده اند در مقابل دشمنان خود سر تعظیم فرود نیاوردند.