گوترش: سیکا ساختار بسیار مهمی برای گفت‌وگوی کشورهای آسیایی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال پیامی تصویری به نشست 6 فصل کشورهای عضو کنفرانس ارتباطات و فعالیت ها اعتمادسازی در آسیا (SICA) به عنوان سازمانی شناخته شد که به ساختار اصلی گفتگو بین کشورهای آسیایی تبدیل شده است.

در متن مکتوب این پیام که در سایت سازمان ملل منتشر شده، آمده است که درود صمیمانه خود را به سران کشورهای عضو سیکا می رساند که دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: اعتماد و اتحاد (بین کشورها) با افزایش مشکلات ژئوپلیتیکی، درگیری ها و بحران های بشردوستانه رو به کاهش هستند.

گوترش در مورد بحران آب و هوایی که زندگی در همه جا را دشوار کرده است و اپیدمی کرونا گفت: بحران هزینه های زندگی آسیب پذیرترین قشر را تحت تاثیر قرار می دهد، فقر و گرسنگی را تشدید می کند و منجر به مشکلات سیاسی و اجتماعی می شود..

با این حال، او گفت “در چالش برانگیزترین شرایط، تلاش های منطقه ای برای ایجاد اعتماد و ثبات بیش از هر زمان دیگری مهم است.”

به گفته دبیرکل سازمان ملل، «سیکا در 3 در طول سال ها، این کشور به مکانی و ساختاری برای گفتگو بین کشورهای آسیایی تبدیل شده است. همه ما از صلح، رفاه و موفقیت آسیا سود خواهیم برد و من از همکاری ما برای دستیابی به اهداف مشترک پیشبرد توسعه پایدار، ارتقای حقوق بشر، صلح و ثبات و تقویت همکاری های چندجانبه استقبال می کنم.“من خواهم.”

با عضویت امروز کویت، SICA دارای 28 عضو دائم و 12 عضو ناظر از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان امنیت و همکاری اروپا و کشورهایی مانند ایالات متحده، مالزی، اندونزی، ژاپن و اوکراین است. اولین کنفرانس SICA در سال 2002 برگزار شد.

اعضای SICA عبارتند از: ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان و تایلند..

ملاقات کشور اعضا سیکا امروز پنجشنبه با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.