“گوترش” خواستار ایجاد منطقه امنیتی در اطراف نیروگاه “زاپرویجا” شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف های جنگ در اوکراین خواست تا با ایجاد «منطقه امن» در اطراف نیروگاه هسته ای زاپوریژیا موافقت کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد: از این مناطق به عنوان بخشی از عملیات نظامی استفاده نمی شود. اما برای ایمن سازی منطقه باید برای محیط ممنوعه مجوز فنی گرفته شود. در مورد استقرار نیروهای حافظ صلح در داخل تأسیسات اتمی Zaporizhia صحبتی نشده است.

وی همچنین گفت که از نیروهای روسیه و اوکراین می‌خواهم هرچه سریع‌تر جلوی همه مشکلات در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای مذکور را بگیرند و تجهیزات نظامی و پرسنل خود را از آنجا خارج کنند.

رسانه ها ساعاتی پیش از تیراندازی مجدد ارتش اوکراین به سوی نیروگاه اتمی زاپروژیه خبر دادند.

یکی از اعضای شورای مرکزی اداره محلی با انتشار فیلمی از این رویداد گفت که این حمله تلفات جانی نداشته است.

پس از این حادثه، روسیه بمباران نیروگاه زاپروژیه توسط کی یف را “تهدید هسته ای” اعلام کرد و آن را محکوم کرد.

دولت روسیه اخیراً از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تا در مورد حمله ارتش اوکراین به نیروگاه اتمی Zaporozhye و عواقب احتمالی آن جلسه اضطراری برگزار کند.

به گفته یک منبع آگاه در تسلیم دولت روسیه به سازمان های بین المللی، مسکو خواستار برگزاری این نشست در 11 آگوست (پنجشنبه امروز) شده است.

خبرگزاری «تاس» در این باره اعلام کرد که بر اساس اطلاعات رسیده به این خبرگزاری، روسیه نیز از «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تهیه گزارشی در این خصوص درخواست مشارکت کرده است. .

در روزهای اخیر اعلامیه های زیادی از سوی روسیه و مقامات مبنی بر افزایش تسلیحات ارتش اوکراین در نیروگاه اتمی در منطقه زاپوریژیا و به همین دلیل شدت آتش سوزی و انفجار این نیروگاه منتشر شده است.