گزارش اطلاعاتی آمریکا از قصد چین برای فتح تایوان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معروف به سیا او در آخرین گزارش خود درباره تایوان گفت که چین در حال برنامه ریزی برای تصرف تایوان است.

به گفته آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به ارتش این کشور دستور داده است تا برای فتح تایوان در سال 2027 آماده شوند.

همچنین شبکه تلویزیونی CNN در این گزارش این ادعا را توسط «دیوید کوهنمعاون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد که این گزارش توسط این رئیس امنیتی سیا ارائه شده است. پشتیبانی کار کرده است.

در عین حال، با توجه به کوهندر این سطح، سیا او نمی‌پذیرد که رهبری جمهوری خلق چین تصمیم نهایی در مورد حمله به تایوان را گرفته است و ممکن است این تصمیم در پکن گرفته نشده باشد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین دیروز در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در حاشیه کنوانسیون شانگهای گفت که هیچ کشوری در جهان حق ندارد به عنوان قاضی در مورد موضوع تایوان عمل کند و پکن در واکنش به این موضوع تردید نخواهد کرد. هر نوع دخالت خارجی تلویزیون مرکزی چین نیز به نقل از شی جین پینگ گفت: چین به شدت با نیروهای جدایی طلب که از استقلال تایوان حمایت می کنند و همچنین با دخالت خارجی مخالف است. هیچ کشوری حق شکایت از تایوان را ندارد.

از سوی دیگر، کمیته روابط سنای آمریکا لایحه ای را تصویب کرده است که حمایت نظامی آمریکا از تایوان شامل میلیاردها دلار کمک نظامی و امنیتی به تایوان را افزایش می دهد. این لایحه در حال حاضر در سطح کمیته است و هنوز در مجلس سنا به قانون تصویب نشده است.

کمیته روابط سنا علیرغم نگرانی در مورد این لایحه در دولت بایدن خشم پکن ممکن است باعث تصویب این لایحه شده باشد.

رای گیری مشترک نشان دهنده حمایت جمهوری خواهان و دموکرات ها از تغییر سیاست آمریکا در قبال تایوان و بر اساس لایحه ارائه شده در کمیته روابط خارجی سنا در حمایت از تایوان، آمریکا و تایوان است. آماندا یک متحد بزرگ غیر ناتو این کار را خواهد کرد.

حامیان این لایحه گفتند که این جامع ترین تغییر ساختار سیاست خارجی ایالات متحده از زمان قانون روابط تایوان در سال 1979 است و راه را برای روابط گسترده تر ایالات متحده با این کشور هموار می کند.

سناتور باب متشکرمرئیس دموکرات کمیته روابط سنا سنا با بیان اینکه ایالات متحده به دنبال جنگ یا تشدید تنش با پکن نیست، گفت: ما باید کاملا شفاف باشیم که با چه چیزی سر و کار داریم.

همچنین سناتور جیم ریش، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی گفت: اگر می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که تایوان یک نماد جنگی است، اکنون باید این کار را انجام دهیم.

دفتر ریاست جمهوری تایوان از تصویب این لایحه از سنای آمریکا تشکر کرد و گفت که این لایحه به ارتقای روابط تایوان و آمریکا از بسیاری جهات از جمله همکاری های امنیتی و اقتصادی کمک می کند.

این لایحه در مرحله اول 4.5 میلیارد دلار کمک امنیتی به تایوان طی چهار سال و مشارکت ویژه ملت چین در سازمان های بین المللی اختصاص می دهد. جهان حفاظت.

این قانون همچنین شامل چندین بند برای تحریم های بی سابقه علیه چین در صورت اقدامات خصمانه علیه تایوان است.

تصویب این لایحه در کمیته روابط سنا گام بعدی برای رای گیری است گرفتن و راه را برای تصویب در مجلس سنا هموار می کند، اما درباره زمان تصویب آن در سنا صحبتی وجود ندارد. برای اینکه این لایحه به قانون تبدیل شود باید این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد که در تاریخ 13/12/1392 به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید. بایدن توسط نمایندگان سمت راست امضا یا تایید شود وتو رئیس جمهور را ناکارآمد کند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرده است که در حال مذاکره با اعضای کنگره در مورد چگونگی تغییر این قانون است تا تغییری در سیاست دیرینه آمریکا در قبال تایوان ایجاد نشود.