کووید 19 و افزایش دیابت نوع یک در کودکان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از دارو Net، محققان دریافتند که از بیش از 285000 کودک مبتلا به کووید، 0.04٪ در شش ماه بعد به دیابت نوع 1 مبتلا شدند. اگرچه این درصد اندک است، اما 72 درصد بیشتر از گروه مقایسه کودکان بدون سابقه کووید است.

دیابت نوع 1 کمتر از دیابت نوع 2 شایع است، در بزرگسالی ایجاد می شود و اغلب با چاقی همراه است. با این حال، نوع 1 کشنده است امنیت شخصی به اشتباه سیستم ایمنی به سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند حمله می کند.

افراد می توانند در هر سنی به دیابت نوع 1 مبتلا شوند، اما معمولا در دوران کودکی رخ می دهد.

بسیاری از مطالعات، کووید خطر را افزایش داده است درد با دیابت نوع 2 در بزرگسالان مرتبط است اواما کمتر در مورد اینکه آیا کودکان مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند یا خیر صحبت شده است درد مشخص است که آیا بر دیابت نوع 1 تأثیر می گذارد یا خیر.

«رنگ باغ وحش“، یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه علت از آنجایی که بخش بزرگی از جمعیت جهان تحت تأثیر کووید-19 قرار گرفته اند، اگرچه خطر ابتلا به این بیماری اندکی افزایش یافته است. درد دیابت نوع 1 می تواند به موارد زیادی تبدیل شود.

دیابت نوع 1 درمانی ندارد و مبتلایان به این بیماری باید تا آخر عمر هر روز انسولین مصنوعی مصرف کنند.

یک متخصص بیماری های عفونی گفت این یافته ها ثابت نمی کند که کووید یک تهدید واقعی است درد تا نوع 1 بالا می رود.

همچنین شواهدی از مطالعات آزمایشگاهی وجود دارد که از این ایده حمایت می‌کند که کووید باعث دیابت، از جمله نوع 1 می‌شود.

به گفته محققان، “ویروس کرونا در سلول ها بتا لوزالمعده بیمارانی که در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند، پیدا شده است. سلول ها به من بگو آنها مسئول تولید انسولین هستند.

محققان دریافتند که کووید 19 مرگ سلولی است به من بگو نحوه تولید و تولید انسولین متفاوت است گلوکاگونهورمونی را افزایش می دهد که قند خون را افزایش می دهد.

ممکن است ویروس کرونا دیابت با ایجاد یک پاسخ ایمنی در پانکراس که باعث آسیب بیشتر می شود، بر سلول های پانکراس، به ویژه برای نوع 1 تأثیر می گذارد.

یافته های جدید بر اساس سوابق پزشکی بیش از 570000 بیمار کودک از 15 کشور جهان است که نیمی از آنها بین مارس 2020 تا دسامبر 2021 به کووید آلوده شده اند. نیمی دیگر در همان زمان نوعی بیماری تنفسی هستند.

در گروه کووید، بیش از 0.04 درصد در شش ماه بعد به دیابت نوع 1 مبتلا شدند درد اطلاع رسانی شد. این میزان در مقایسه با گروه مقایسه که 025/0 درصد از کودکان دیابتی داشتند، 72 درصد بیشتر بود.

پس از اینکه محققان سایر عوامل از جمله سابقه خانوادگی دیابت را در نظر گرفتند، خطر ابتلا به کووید-19 83 درصد بیشتر بود. درد در شش ماه آینده دیابت را تجربه کرد.