کنترل دیابت – دکتر وب سایت رسمی محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه مسئول حدود 4 میلیون مرگ است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که ناشی از اختلال در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو است و با افزایش سطح قند خون مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد.دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی فراوان از اهمیت بیشتری برخوردار است. ایجاد می شود. دیابت در اکثر سیستم ها و اندام های بدن عوارض جدی ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا آب مروارید از جمله بیماری هایی هستند که در افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر از افراد عادی شایع هستند.

مغز

یکی از مناطقی که در اثر دیابت و عدم کنترل آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، شریان های مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کند ، بنابراین احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها به ویژه پا در اثر قند خون بالا که معمولاً با بی حسی و سوزن سوزن شدن پا مشخص می شود ، آسیب می بیند.

نوحه

عدم کنترل قند خون و مراقبت ناکافی از پا می تواند باعث زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از حوادث و ضربه ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه ها

اگر قند خون شما بالا باشد ، کلیه های شما آسیب دیده و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئینی در ادرار ظاهر می شود که اگر سطح قند خون به طور کافی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و احتمالاً پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری ایسکمیک قلبی با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت حدود 2 تا 4 برابر بیشتر است.

چرم

دیابت ، از یک سو ، تعریق بدن را کاهش می دهد ، که به نوبه خود باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، عرق کردن در برخی از اندام ها مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست وضعیتی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر سطح قند خون شما تأثیر می گذارد ، بسته به اینکه چرا ، چه موقع و چقدر غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین راه برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم و ورزش سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین حالت ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 ، از جمله شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید