کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب با این مشکل روبرو می شوید و در حین معاینه به شما می گویند سطح کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانید اگر آنها را دنبال نکنید و این کلسترول بالا باقی بماند. با این حال ، اگر از رژیم غذایی پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما دارویی تجویز نکند ، اما شما باید از رژیم غذایی پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلب سالم تری داشته باشید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما در تعادل کلسترول کمک می کند.

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که کبد در بدن خود تولید می کند. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تشکیل گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول به بدن شما آسیب می رساند و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن از خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی که حاوی کلسترول هستند ، چربی دریافت می کند.

اما از نظر بد ، ما کلسترول خودمان را داریم و در ادامه این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توانیم LDL را کاهش داده و HDL را افزایش دهیم؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL را با خوردن غذاهای خاص و رساندن چربی های اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی در تعادل کلسترول بد و خوب نقش اساسی دارد.

محدوده مناسب کلسترول در خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما زیر 200 باشد ، عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما زیر 130 باشد عالی است ، اما با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر باشد ، باید بگویم که نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر ابتلا به این بیماری در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم اندازه یک غذا را با اندازه گیری رژیم غذایی و کاهش سطح کلسترول خود با اندازه گیری درست غذا اندازه گیری کنیم؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

اکثر ما نگرشی آرام نسبت به غذا و نوشیدنی داریم.

آمریکایی ها دقیقاً یکسان رفتار می کنند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن و در نهایت ابتلا به کلسترول بالا و بسیاری از مشکلات قلبی می شود.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل میزان غذای خود را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید تمام مواد غذایی را با دست اندازه گیری کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه کف دست شما است یا 30 گرم نان خورده اید ، باز هم به اندازه کف دست شما خواهد بود. دست تو. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و نقش آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن می کنیم.

به عنوان مثال ، با مصرف غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد سطوح تری گلیسیرید در خون شما زیاد است که می توانید با آزمایش متوجه شوید.

انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند مگر اینکه فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (یکی از اعضای درجه یک) خانواده شما در گذشته دارای چربی خون بالا بود ، ممکن است سطح چربی خون شما نیز بالا باشد.

استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل نیز کلسترول خوب را در بدن شما کاهش می دهد و باعث می شود از این اختلال رنج ببرید.


موارد زیر می تواند به شما کمک کند: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق شما ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به دیگر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در جریان خون ما تجمع می یابند ، سفت شده ، عروق را باریک کرده و آنها را برای مدت طولانی مسدود می کند. مانند سنگ های خرد شده ، در داخل شریان تجمع می یابند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از طریق تجمع کلسترول در بدن تجمع می یابند ، می توانند تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

عروق مسدود یا مسدود شده بسیار نگران کننده و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند وقوع حمله قلبی در انسان ، افزایش می یابد و همچنین با انسداد این عروق ، خون ممکن است به اندازه کافی وارد مغز نشود و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که قبلاً ذکر شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زودتر متوجه می شود و درمان را شروع می کند ، و تنها در صورتی که متوجه شود به یکی از بیماری های فوق مبتلا است.

برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد بسته به سن ، هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش و بررسی قرار گیرند. همچنین بهترین راه برای جلوگیری از این امر رعایت رژیم غذایی مناسب و همیشه انجام فعالیت بدنی و اجتناب از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

در بالا گفتیم که کلسترول بالا نشانه ای نیست. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دستان خود را روی هم بگذاریم تا متوجه شویم کلسترول خون ما بالا است؟ نه
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. یک آزمایش خون ساده نشان می دهد که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید سطح کلسترول خون خود را به طور مرتب بررسی کنند و آزمایش خون هر شش ماه تا یک سال انجام شود.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های منظم

همچنین ، اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، همچنین باید از نظر میزان بالای چربی در خون خود آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا دارای فشار خون ارثی هستید ، باید تحت نظر باشید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که میزان بالای چربی در خون شما وجود دارد ، از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• میراث

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

با این حال ، اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ورزش را متوقف کرده و روزانه ورزش کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین به یاد داشته باشید که میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات بخورید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون به راحتی در آزمایشگاه قابل انجام است. اما این همه اش نیست.

اندازه گیری چربی خون و سطح کلسترول باید با رژیم غذایی پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید