کدام شبکه های تلویزیونی جام جهانی را با کیفیت 4k پخش می کنند؟/ اخبار خرید حق پخش – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللابوالفضل صالحی مدیر شبکه فرات در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پخش 4k با استانداردهای جهانی از این شبکه گفت: در خاورمیانه تنها تجهیزات دارای این فناوری ما هستیم. حدود 218 اتصال پیشران با ویژگی های مختلف در جهان وجود دارد. این سطح از استانداردسازی در شبکه های پروران دارای ویژگی های بسیاری است که اولین آن 4k است که کیفیت آن در مقایسه با اینجا D 16 برابر در مقایسه با اچ D هشت بار تمدید می شود. حداقل فضای رنگ باید از 16 میلیون رنگ به یک میلیارد رنگ افزایش یابد.

وی افزود: این اطلاعات بر اساس استانداردهای جهانی بسیار دقیق است و مسابقات بین المللی که به دست ما رسیده است تمام اطلاعات شبکه پخش را برآورده می کند. فورکی مسابقات جام جهانی تستی که قبل از مسابقه از طریق ماهواره و فیبر نوری برای ما ارسال شد استانداردهای ما را داشت.

مدیر شبکه فرات در پاسخ به شبهات در خصوص حق پخش بازی ها گفت: نوشتن این گاهی به خاطر خود فیفا است و گاهی شرکت ها نیز مانند “بین رسانه ها” نوشتن آنها کل منطقه را به یکباره می فروشند. حقوق در منطقه ما بر عهده شرکت “بین مدیا” بوده و توسط ایران خریداری شده است.

اگر حق پخش فروخته نمی شد، مسابقات جام جهانی را روی فیبر نوری نداشتیم

همچنین فرمود: به ما نوشتن و حق پخش را بخرید نه ما اینجا بودیم برای شبکه علاوه بر این ما نمی توانیم این مسابقات را در قالب فیبر نوری ارائه کنیم. اما بیا آنجا فیفا جایزه را به ایران می دهد و ما هم می توانیم آن را بگیریم. اینها چیزهایی است که برخی افراد نمی دانند یا نمی فهمند.

صالحی درباره هزینه‌های راه‌اندازی این شبکه توضیح داد: زمانی که ایده راه‌اندازی این شبکه مطرح شد، گفته شد که هزینه‌ها زیاد است زیرا این فناوری جدید است، اما ما با حوزه خود جلو رفتیم. دانش یکی از مهمترین ابزارهایی که ما نیاز داشتیم، تاسیسات بود توپپا برای پخش زنده تلویزیونی بسیار مقرون به صرفه است. این قسمت را از طریق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصمیم گرفتیم.

وی افزود: سیستم های زیادی درگیر هستند شبکه علاوه بر این، تولید داخلی است و خرید آن هزینه ای ندارد. این همه است فروش عمده هنوز برای این شبکه انجام نشده که البته این کارها زمان زیادی می برد. با شرکت های سازنده تلویزیون هم مشکل داشتیم چون این آپدیت باید برای شرکت های سازنده هم اتفاق می افتاد.

کدام تلویزیون ها شبکه فرات را حمل می کنند؟

وی در پاسخ به اینکه چه تلویزیون هایی امکان دانلود تصاویر از شبکه فرات را دارند؟ وی گفت: در بین تلویزیون های موجود در بازار، تلویزیون های بالای 50 اینچ همگی آماده مشارکت در دریافت تصاویر 4k هستند. اگر با قیمت حساب کنیم تلویزیون ها می توانند 10 میلیون به بالا باشند.

او درباره شانس گرفتن از این شبکه گفت تلویزیون وی با تغییر کیفیت آن گفت: وظیفه ما رسیدن به این هدف است، سیگنال را به آن ارسال می کنیم تلویزیون ما فراهم کرده‌ایم و این راه را هم خواهند داد. کیفیت به دلیل پشتیبانی آنلاین متفاوت خواهد بود.

دنباله ها در 4k ایجاد شدند، اما فرمت آنها در ویرایش تغییر کرد

وی درباره برنامه های تلویزیونی در این قالب نیز توضیح داد: کارگردان دوم سیما اعلام کرده است که تمام سریال ها باید به تولید 4k منتقل شود. البته سریال هایی مثل «نون.خ» قبلاً با فرمت 4k ساخته شده بودند، اما به دلیل هزینه های بالا، ویرایش آنها در این قالب انجام نشد، اما همه باید از این راه بروند، مثلاً سریال «سلمان فارسی» در این قالب ساخته شده است.

50 درصد از جمعیت کشور به 4k دسترسی دارند

صالحی در بخشی دیگر درباره دسترسی مخاطبان به این شبکه گفت: حدود 50 درصد جمعیت کشور به این شبکه دسترسی دارند و اگر گیرنده 4k داشته باشند می توانند این شبکه را دریافت کنند.

وی در خصوص انجام تحقیق در مورد مخاطبان این شبکه یا خیر گفت: این تحقیق باید به صورت تحقیقی انجام شود اما آنچه من از تجربه خودم دریافت کرده ام که این شبکه مخاطبان وفاداری دارد. این خیلی مهمه.