کتوز خوش خیم: در رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن از این موضوع آگاه باشید

کتوز خوش خیم وضعیتی است که توسط رژیم غذایی کم کربوهیدرات ایجاد می شود، که در آن بدن به جای استفاده از کربوهیدرات ها، چربی ها را به عنوان منبع اصلی سوخت می سوزاند، کربوهیدرات هایی که معمولا در ابتدا در ماهیچه ها به عنوان ماده ای به نام گلیکوژن ذخیره می شوند. این بیماری به عنوان کتوز خوش خیم شناخته می شود زیرا حالتی ایمن و سالم است، به جای کتوز در بیماران دیابتی که خوش خیم نیست.

هنگامی که بدن چربی می سوزاند، یک محصول جانبی به نام کتون تولید می کند. کتون ها از طریق ادرار و ریه ها از بدن دفع می شوند. کتون ها به همین دلیل هستند که یکی از بهترین عوارض جانبی ثابت شده رژیم اتکینز این است که نفس افراد کمی بوی عجیبی می دهد – کتون ها بوی شیرینی دارند، تقریباً شبیه قطرات گلابی، که گهگاه در نفس قابل توجه است (این بوی منزجر کننده نیست. مانند “بوی بد” معمولی، اما می تواند قوی باشد – آدامس بدون قند یا دهانشویه قوی نعناع معمولاً آن را می پوشاند).

برای اینکه رژیم کم کربوهیدرات عمل کند، سطحی از کتوز خوش خیم باید رخ دهد زیرا نشان می دهد بدن در حال تخلیه چربی است. معمولاً در سه روز اول رژیم کم کربوهیدرات القا می شود، در این مرحله بدن ذخایر گلیکوژن باقیمانده را مصرف کرده و به جای آن به چربی سوزی روی آورده است.

آزمایش وجود کتون ها بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا رژیم اتکینز (یا هر رژیم کم کربوهیدرات دیگری) موثر بوده است و تا چه حد از کتوز رنج می برید، است.

چوب های تست کتوز که اغلب به آن کتوستیکس گفته می شود، در اکثر داروخانه ها موجود است. آنها معمولاً توسط بیماران دیابتی برای بررسی کتوز غیرخیم که ممکن است همراه با وضعیت آنها باشد استفاده می شوند. اگر از یک رژیم کم کربوهیدرات استفاده می کنید، خرید یک بسته چوب تست برای اینکه ببینید چه زمانی در کتوزیس هستید و چقدر قوی است کتوز می تواند کمک بزرگی باشد. میله ها ارزان هستند و معمولا در بسته های 120 تایی عرضه می شوند. شما می توانید کتوستیکس را بدون نسخه بخرید.

برای آزمایش کتون، به سادگی روی یکی از میله های آزمایش ادرار کنید (مشابه تست بارداری). اگر کتوز وجود نداشته باشد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر این اتفاق بیفتد، استیک طیفی از رنگ‌ها را از صورتی کم‌رنگ، که نشان‌دهنده وجود مقادیر کمی از کتون است، به بنفش بسیار تیره تغییر می‌دهد، که نشان‌دهنده کتوز عمیق است. جدولی روی بسته کتوستیکس وجود دارد که رنگ‌های مختلف و میزان کتون‌هایی را که نشان می‌دهد به شما نشان می‌دهد (فقط به خاطر داشته باشید که بسته برای بیماران دیابتی طراحی شده است – چون کتوز شما خوش‌خیم است، رژیم غذایی شما بهتر عمل می‌کند، تیره‌تر می‌شود. است).

شما می توانید با آزمایش در زمان های مختلف آزمایش کنید. متوجه خواهید شد که چاپستیک ها بعد از تمرین بسیار تیره می شوند زیرا در حین ورزش چربی سوزانده شده و کتون تولید می شود.