چگونه واژن سالم داشته باشیم؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. اگر قصد دارید تابستان امسال سفر کنید ، نباید اجازه دهید خشکی واژن تعطیلات شما را خراب کند. کنار آمدن با درد واژن و خارش در خارج از منزل به هیچ وجه خوب نیست ، به خصوص اگر هوا گرمتر از همیشه باشد.

مهمترین نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که از بدن خود و همچنین ظاهر خود مراقبت کنید. همانطور که از پوست و مو خود مراقبت می کنید و از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها برای مراقبت و تغذیه پوست و موهای خود استفاده می کنید ، باید مراقب سلامت واژن خود نیز باشید.

5 تا از بهترین ژل های سفت کننده واژن در ایران

واژن یک اندام شگفت انگیز است. این بدنه دارای مکانیزم خود نظافت داخلی است. از یک طرف ، واژن آنقدر قوی و سرسخت است که مشکلات زایمان را تحمل می کند و در عین حال آنقدر حساس است که به ما اجازه می دهد لذت رابطه جنسی را احساس کنیم. اما گاهی اوقات مشکلات واژن می توانند واقعاً آزاردهنده باشند. بنابراین ، ما باید از یک اندام مهم مراقبت کنیم و سلامت آن را نادیده نگیریم.

دکتر نیگهات عارف اخیراً در حساب اینستاگرام خود گفت: “همانطور که صورت خود را مرطوب می کنیم تا شاداب و شاداب بماند ، باید واژن را نیز مرطوب نگه داریم.”

نکات مهم در مراقبت از واژن

از آنجا که مقاله امروز ما در مورد راه های داشتن واژن سالم است ، در اینجا 10 بهترین راه برای مراقبت از واژن آورده شده است. این روش ها به ویژه در تابستان و هوای گرم برای شما مفید است.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

با نوشیدن مقدار زیادی آب ، به ویژه در روزهای گرم ، و مصرف غذاهای حاوی آب زیاد ، مانند خیار ، می توانید به حفظ رطوبت و هیدراته شدن واژن خود کمک کنید. چای سبز همچنین دارای خواص شگفت انگیز بسیاری است و علاوه بر هیدراته نگه داشتن واژن ، از عفونت های دردناک مجاری ادراری نیز جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، نباید غذاهای پروبیوتیک مانند ماست ، کیمچی و میسو را فراموش کنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کند. باکتری های سالم بدن را از عفونت قارچی یا عفونت BV (واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن) جلوگیری می کند.

2- واژن خود را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستشو در واژن تعادل باکتری های سالم و سطح pH این اندام را بر هم می زند. می توانید قسمت بیرونی و کشاله ران را با صابون بشویید ، اما برای شستن واژن خود از صابون استفاده نکنید. واژن به خودی خود می تواند داخل را تمیز کند و نیازی به انجام هیچ کاری ندارید.

علاوه بر این ، نباید از دوش واژینال استفاده کنید زیرا این کار تمام باکتری های خوب واژن را از بین می برد و منجر به عفونت شما می شود.

3- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

بله خوب خواندید! ترشحاتی که واژن هنگام تحریک ایجاد می کند به حفظ رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست در این اندام کمک می کند. این امر از آتروفی واژن ، به ویژه در زنان یائسه جلوگیری می کند. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به تقویت کف لگن و جلوگیری از افتادگی واژن کمک کند. علاوه بر این ، هرچه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید ، میل جنسی شما نیز بیشتر می شود. در واقع ، این یک بازی دو نفره است!

4- از حمام حبابی معطر زیاد استفاده نکنید

اگرچه مرطوب کننده طولانی مدت و ماندن در حمام حبابی واقعاً لذت بخش است ، استفاده مکرر از حمام حبابی مانند صابون و دوش واژن تعادل pH واژن را مختل می کند و منجر به عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز باکتریایی می شود. آنها با خارش همراه هستند.

5. تمام موهای ناحیه تناسلی را تراشیدن نکنید. موهای خارجی واژن شما را از خط و خش و زخم حین رابطه جنسی محافظت می کند

شاید شما آن را دوست نداشته باشید ، اما واقعیت این است که موهای تناسلی برای سلامت واژن و کل اندام تناسلی شما ضروری است. این موها از پوست ظریف اطراف ورودی واژن و دستگاه تناسلی در برابر اصطکاک و خراش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین در حالی که طرفداران بیشتری بیکینی مومی به سبک “هالیوود” اضافه می کنند ، نگه داشتن موهای خود روی اندام تناسلی بسیار بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن همه این موها ، بهتر است همیشه آنها را تمیز نگه دارید و موهای این ناحیه را تمیز و کوتاه نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

هیدراته و سالم نگه داشتن پوست بخش مهمی از مراقبت روزانه از پوست ما است. اما آیا به پوست صورت یا اندام های واژن نیز همان توجه را می کنید؟ واژن ما در طول ماه ترشحات طبیعی مختلف و متغیری تولید می کند. اما تغییرات هورمونی ناشی از استرس ، بارداری ، یائسگی و عوامل مختلف دیگر می تواند تعادل این ترشحات را بر هم زده و منجر به خشکی واژن شود.

بنابراین ، هنگام مراقبت از پوست صورت و دست ها ، سعی کنید از یک روان کننده با کیفیت با pH مناسب به عنوان بخشی از مراقبت روزانه واژن خود استفاده کنید. همچنین قسمت بیرونی واژن خود را فراموش نکنید. خشکی واژن نه تنها قسمت داخلی بدن ، بلکه لب ها و آب و هوا را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین قطعاً از یک روان کننده (به آنها ژل های روان کننده می گویند) برای مرطوب نگه داشتن این قسمت ها مناسب است. ژل روان کننده چیست؟ عوارض جانبی و 6 کاربرد جالب که باید بدانید!

7- سواب را به طور مرتب عوض کنید

استفاده طولانی مدت از تامپون می تواند باعث ناراحتی ، بو و در بدترین حالت ، سندرم شوک سمی شود. البته این بسیار نادر است و برای هر 100000 زن در دوران قاعدگی ، فقط 1 تا 17 نفر از سندرم شوک سمی رنج می برند.

اگر سواب را دیر عوض کنید ، واژن شروع به خشک شدن و خارش می کند. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت را بدون تامپون بگذرانید و از یک دستمال بهداشتی و حتی مقدار کمی روان کننده استفاده کنید تا احساس راحتی کنید. شما باید سواب را حدود 4 تا 5 بار در روز عوض کنید. بهتر است یک شب بدون تامپون باشید و از پد استفاده کنید تا سلامت واژن شما به خطر نیفتد.

برای پمپاژ خون به داخل واژن ورزش کنید

همه می دانند که ورزش برای سلامت بدن مفید است. اما آیا می دانید که ورزش باعث تقویت سلامت واژن می شود؟ ورزش باعث افزایش جریان خون به واژن می شود و نه تنها به سالم ماندن آن کمک می کند ، بلکه شکل واژن را نیز حفظ کرده و از افتادگی آن جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین در حفظ تعادل هورمونی م ،ثر است ، که به نوبه خود به سلامت واژن کمک می کند.

9- تقویت کف لگن

اگر متوجه شدید که لباس زیر پس از سرفه یا عطسه یا بعد از فعالیت به دلیل خروج ناخواسته ادرار خیس می شود ، وقت آن است که تمرینات تقویت لگن را دنبال کنید. این تمرینات به بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک شما در طول رابطه جنسی کمک می کند.

وقتی به دستشویی می روید ، می توانید داوطلبانه جریان ادرار را متوقف کنید ، درست است؟ برای این کار ماهیچه های لگن را منقبض کنید. حالا برای تقویت کف لگن نیز باید همین کار را انجام دهید. یعنی ماهیچه های لگن را 10 تا 15 بار پشت سر هم منقبض کنید. به خاطر داشته باشید که ماهیچه های لگن را فشرده کنید ، نه عضلات شکم یا ران.

12- اندام های جنسی خود را بشناسید

واژن هر یک از ما متفاوت است و هیچ دو نفر یکسان نیستند. مانند بزرگ کردن سینه معمولی ، باید داخل واژن را برای علائم واضح مانند خونریزی نامنظم ، بوی تند ، ترشحات غیر معمول یا خارش بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورت داشتن هر یک از این موارد ، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

علاوه بر این ، باید به قسمت های بیرونی و بیرونی واژن توجه کنید و آنها را از نظر وجود دانه ، جوش یا توده بررسی کنید. حتی می توانید به پشت دراز بکشید و از آینه دستی برای مشاهده کامل قسمت های واژن خود استفاده کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید ، می توانید به محض بروز مشکلات یا مشکلات غیرمعمول متوجه شوید.

حتما بخوانید: مواد مغذی مورد نیاز زنان در هر سنی و شرایط مختلف برای سلامتی

امیدواریم مطالب این پست برای شما مفید واقع شده باشد. همیشه شاد و سلامت باشید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید