چگونه قیمت طلای کارکرده را محاسبه کنیم؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، فلزات گرانبها در سراسر دنیا برای مقاصد مختلف خرید و فروش می شوند. طلا یکی از فلزات اولیه است که مردم بیشتر آن را دوست دارند.

در ایران، بازار طلا به یک منبع مهم سرمایه گذاری تبدیل شده است. در فروش قاب طلا اینجا قیمت طلا علاوه بر این، خرید طلای جواهرات جدید بسیار گران و غیر ضروری است.

در واقع به هر گرم طلای جواهر جدید مالیات، بهره و کارمزد اضافه می شود. از این سه، قیمت گران ترین است. قیمت معمولا به ازای هر گرم است زرگر بین 10 تا 20 درصد است. اما در پاساژها، گالری ها و طلای دست ساز بیش از 30 درصد به عنوان وجه پرداخت می شود.

همانطور که گفته شد، با توجه به هزینه بالای کارمزد، بهره و مالیات نهایی، خرید طلای جواهرات بهترین سرمایه گذاری نیست. با توجه به این موضوع، سال هاست که خرید و فروش طلا به یکی از راه های اصلی خرید طلا برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران تبدیل شده است. این موضوع در جالی است که بارها اعلام شده است خرید و فروش طلای دست دوم غیرقانونی است و مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

آیا مالیات و کارمزد استخراج طلا وجود دارد؟

خریداران این نوع طلا باید توجه داشته باشند که طلای کارکرده به این معناست که از قبل استفاده شده است، در واقع خریدار طلایی را که خریده است از افرادی خریداری می کند که آن را تعویض نمی کنند. در اینجا چون کار اضافی برای طلا وجود ندارد خریدار فقط از این خرید و فروش سود می برد.

توسط مشتریان زرگر مواظب باشید هنگام خرید طلا به آن مالیات یا کارمزد اضافه نکنید و فقط به آن سود بدهید. این مبلغ هزینه خریدار است که از یک نفر طلا می خرد و به فرد دیگری می فروشد.

میزان سود کسب شده از طلای مستعمل ثابت است و خریداران نمی توانند درصدهای متفاوتی را نشان دهند. به طلای کارکرده 7 درصد سود تعلق می گیرد و هیچ هزینه ای به طلای اصلی اضافه نمی شود.

روش شمارش طلا کار می کند

قیمت 10 گرم طلای کار به شرح زیر محاسبه می شود:

مثلا در روز خرید قیمت هر گرم طلا یک میلیون و 300 هزار تن. ابتدا وزن طلا را در قیمت هر گرم ضرب کنید.

در اینجا قیمت 10 گرم طلا معادل 6 میلیون و 500 هزار تومان است.

– سپس مبلغ سود محاسبه می شود، در اینجا سود 7 درصد 6.5 میلیون تومان است که معادل 455 هزار تومان می شود.

– قیمت نهایی از مجموع محصول و ارزش طلا این رقم در اینجا برابر با 6 میلیون و 955 هزار تن است.

اگر مبلغ پرداختی که فروشنده می گوید بیشتر از این مقدار باشد، میزان سود بیشتر از نرخ ثابت 7 درصد است.

مشکلات خرید طلای مستعمل

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره خطرات خرید طلای مستعمل گفت: برخی از این طلاها علامت استاندارد ندارند، وقتی علامت استاندارد طلا نباشد نمی تواند تضمین کننده سلامت و ایمنی باشد. و گاهی آن طلا عیار پایین یا کاذب است.»

مهمترین مشکلات طلای استفاده شده این موارد به شرح زیر است:

1. خرید طلای تقلبی

2. عدم ارائه اعتبار مشتری

3. خرید طلای درجه پایین

4. مشکلات محاسبه پرداخت نهایی (کسب بیش از 7 درصد)

راه حل چیست؟

خریدار باید شماره طلایی خود را از فروشنده دریافت کند. فاکتور کاغذی باید حاوی اطلاعات فروشگاه و مشتری باشد. طلا را فقط از مغازه های دارای مجوز و مجوز مناسب خریداری کنید.