چرا زنان چادر می بندند؟


روزنامه کیهان با انتشار مطلبی با عنوان “چرا حجاب برای زنان الزام آور است” نوشت: این سوال همچنان مطرح می شود که چرا باید موهای زنان در هنگام باز شدن موها پوشانده شود، موهای مردان در این تصمیم و چه نیازی به حجاب زنان است. ?

یکی از موارد مهمی که در این امر باید مورد توجه قرار گیرد، پوشاندن موهای زن یا پوشاندن تمام بدن زن به جز صورت و مانند آن، تفاوت های جسمی و روانی زن و مرد و واکنش به محرک های مختلف است. بین زن و مرد

به گفته پروفسور «ریک»، روانشناس مشهور آمریکایی، در این موضوع دنیای مردان با دنیای زنان متفاوت است. (رجوع کنید به مطهری، مرتضی؛ نظام حقوق زن در اسلام، قم: انتشارات صدرا، چاپ بیست و هفتم، 1378، ص 166)

مطالعات علمی فیزیولوژی و روانشناسی مربوط به تفاوت های جسمی و روانی زن و مرد نشان داده است که مردان نسبت به زنان نسبت به محرک های طبیعی حساسیت بیشتری دارند.زنان و از طرفی زنان نیز بیشتر تحریک می شوند. یکی از محققین در این بخش می نویسد: آستانه لمس و درد در زنان از بدو تولد کمتر از مردان است و این بدان معناست که زنان بیشتر مستعد درد و لمس هستند… از طرفی مرد بهتر است. افشا.

این مزیت های جنسیتی در ادراک حسی آموخته یا اکتسابی نیست، بلکه از دوران کودکی مشهود است… مردان مسن به محرک های بینایی زمانی حساس ترند. این نقطه ضعف یک فرد را می توان همیشه در زندگی روزمره او مشاهده کرد و در بسیاری از موارد از جمله تهیه عکس، مجله و فیلم های اروتیک استفاده می شود.

زنان بیشتر با فعالیت جنسی تحریک می شوند. این تفاوت از ابتدا با قدرت «آندروژن» ایجاد می شود. واژه نگاه برای اشاره به این مردانگی به کار می رود که حاصل توجه مردان به محرک های بینایی زمانی است. از آنجایی که دامنه دید زیاد است، به این معنی است که چشم می تواند از فاصله دور تحت تأثیر محرک ها قرار گیرد، علاوه بر این، می تواند در همان زمان، منطقه وسیعی از محیط را از طرف دیگر ببیند. ، ساختار آندروژن ها یکسان است و هیچ عامل محیطی دخالتی ندارد وگرنه مردان بیشتر تحت تأثیر محرک های تحریک کننده قرار می گیرند و از این طریق قوی تر می شوند.

از طرفی چون حس لامسه برد زیادی ندارد و اعمال آن به تماس نزدیک محدود می‌شود و هورمون‌های زنانه به طور منظم و کم ترشح می‌شوند، اثر تحریک در زنان کمتر است. فکر کن، کار زنان بسیار کم است (دکتر بهزاد محمود؛ تفاوت زن و مرد از نظر جسمی و روحی؛ مجله ناگین، شماره 134، تیر 1355، صفحه 24، به نقل از غلامعلی حداد عادل؛ فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، تهران: سروش، چاپ پنجم، 1372، ص. 63-64)

بنابراین مطالعات تحقیقاتی و تجربیات نشان می دهد در حالی که مرد با نگاه کردن به بدن زن تحریک می شود، زن با دیدن بدن مرد تحریک نمی شود. (حداد عادل، همان، ص 64) در همین زمینه در علم روانشناسی ثابت شده است، هر چند تمام سطح بدن زن برای مردان محرک است نه برای شوهر. این تفاوت ها ظاهر لباس مردانه و زنانه را کاهش می دهد. (کتاب Sehtolc fo ygolohcusP ehT ص 107)

بر اساس این تفاوت‌ها، نگاه اسلام به زن و مرد از نظر حکومت‌داری متفاوت است. از آنجایی که احکام اسلام بر اساس محاسن و معایب است، برخی از آنها را به دلیل یا فلسفه احکام برای ما می شناسیم و برخی دیگر اما همچنان بر ما پوشیده است، چون نمی دانیم نمی توانیم آن را نادیده بگیریم. دلیل. و فلسفه تصمیمات، جدا در این زمینه تا زمانی که دلیل و حکمت یک تصمیم را ندانیم، باید آن را به صورت دینی دنبال کنیم، زیرا معتقدیم احکام و آموزه های قرآن و عترت خارج از آن نیست. محدوده. از منافع و مفاسد و کلیه اوامر و نواهی ناشی از حق یا مصلحت و مضر یا مضر است.

شیخ صدوق داستانی از امام رضا علیه السلام در مسائل شرعی نقل می کند، امام رضا علیه السلام در پاسخ به سؤالی می فرماید: دلیل نگاه مردان موی زنانه، دلیل جعل حرمت است، زیرا مردان. زنان طغیانگر و نامشروع را تحریک می کند.(الشیخ الصدوق، دلایل الشرایع، ج 2، قم: مکتبة الدواری، ص 564-565) به عبارت دیگر، به دستور خداوند متعال در قرآن. الف، زن و مرد باید از مجردها چشم بپوشند و این برای آنها سودمند است. خداوند می فرماید: به مؤمنان بگو: چهره های خود را بپوشانند (به چیزهای ناپاک نگاه نکنید) و پاکدامنی خود را حفظ کنند. این برای آنها تمیزتر است… به زنان با ایمان نیز باید گفت: چشمان خود را پنهان کنند (به شهوت می نگرند) و سینه های خود را حفظ کنند… (سوره نور، آیات 30-31).

اما پوشش زنان با توجه به عوامل فوق به عنوان مبنایی برای پاکیزگی محیط اهمیت بیشتری دارد.