پیش بینی هفتگی بورس / آیا امیدی به سقوط بازار سهام دارید؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریور نیز منفی 4.87 درصد ثبت شد که بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال را به خود اختصاص داد. نتیجه ماهانه شاخص هم وزن نیز منفی 0.32 درصد ثبت شد.

ارزش کسب و کارهای کوچک همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریورماه حجم معاملات سهام تنها 2200 میلیارد تومان و میانگین روزانه این شاخص 2800 میلیارد تومان بود.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام بزرگترین مشکل اقتصاد و بورس کشور است. به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، افزایش ریسک سرمایه گذاری تحمیل شده بر اقتصاد ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم ها، انتظارات سهامداران را برای سود افزایش داده است که نتیجه ای جز کاهش نسبت قیمت به درآمد بازار سهام ندارد. احیای برجام، اما اولاً با کاهش ریسک های سرمایه گذاری، بازار سهام برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی بسیار جذاب شده است و می تواند موفقیت های بزرگی را برای این بازار به ارمغان بیاورد.

پیش بینی بازار سهام در روز شنبه

با شرایط فعلی و تعطیلات در پیش رو به بازار، پیش بینی می شود بازدهی سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. در واقع این منفی به اندازه هفته گذشته قوی نیست، شاید نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

در واقع ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و کمتر از سطح فعلی خواهد بود. بر اساس تحلیل آمار دو دوره اخیر بورس نشان می‌دهد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و اگر گشایش در برجام وجود داشته باشد، امکان‌پذیر است. گفته می شود فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما در بیشتر موارد، بازار سهام یخ زده است.