پیام وزیر اقتصاد به مناسبت هفته آمار ملی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خانوادهبا ارسال پیامی به مناسبت «روز ملی آمار و برنامه‌ریزی و هفته ملی آمار» یادآور شد: وزارت امور اقتصادی و دارایی یکی از نهادهای پیشگام در مدیریت کیفیت آمار خصوصی با استفاده از چارچوب‌های ملی و بین‌المللی از سال ۱۳۹۷ است. گام مهمی برای بهبود سطح کیفی محاسبات آن است.

مشروح سخنان وزیر اقتصاد به شرح زیر است:

اهمیت آمار و اطلاعات کیفی در تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ریزی، ارزیابی موفقیت آنها و اجرای برنامه‌های اجرایی بیش از حد است و با توجه به اینکه آمارها کلید موضوعی برای انجام مأموریت‌ها هستند.

وزارت اقتصاد و دارایی با توجه به جایگاه و مأموریت خود وظایف مدیریتی، نظارتی و تحقیقاتی را بر عهده دارد که در این حوزه بخش مهمی از آمار و اطلاعات، حوزه ویژه ای در نظام آماری کشور وجود دارد. و تولید آمارهای ویژه در حوزه‌های مختلف اقتصادی و مالی از جمله بازار سرمایه، بودجه دولت، مالیات، تجارت خارجی، بیمه، سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری خارجی، فرصتی برای شرکت‌های دولتی برای تأثیرگذاری بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی اقتصادی کشور خواهد داشت.

در این راستا، این وزارتخانه که یکی از سازمان‌های پیشگام در مدیریت کیفیت آمار خصوصی است، از سال ۱۳۹۷ با استفاده از چارچوب ملی و بین‌المللی سهم بسزایی در ارتقای کیفیت آمار خود داشته است.

هر ساله روز جهانی آمار با موضوع “ارتباط جهان با داده های قابل اعتماد” جشن گرفته می شود که اهمیت اعتماد به داده های قابل اعتماد در سیستم آماری را برجسته می کند. در ایران هفته اول آبان ماه به نام «هفته سرشماری سراسری» نامگذاری شده است. در حال حاضر با تلاش و کوشش همکاران در حوزه آمار برای دستیابی به شرایطی از جمله اخذ گواهینامه ایثارگری به کیفیت آمار رسمی به عنوان اولین ابزار در کشور برای آمار رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد. و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران با مقایسه تعاریف و مفاهیم اقلام خاص آماری وزارت امور اقتصادی و دارایی دفتر آماری و گزارشات فصلی را در بخشهای مختلف محل کار وزیر تهیه کرده است که از جامعه آماری و همه دانشمندان داده کشور برای هفته آمار.