پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک ریز مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به بدن شما در بسیاری از عملکردهای مهم از جمله کمک می کند رشد ماهیچه ها، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و ، بیایید با آن روبرو شویم با گزینه های بی پایان برای میله ها ، پودرها و تنقلات پر از پروتئین ، هیچ کمبود پروتئین در این روش وجود ندارد. اما آیا همه منابع پروتئینی یکسان هستند؟ اصلا! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد کدام منبع پروتئین در رژیم غذایی خود ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مطالب مرتبط: 6 نشانه که شما پروتئین کافی نمی خورید

پروتئین کامل در مقابل ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینو اسیدهای خاص خود (بلوک های سازنده پروتئین) طبقه بندی می شوند. هر زمان که یک غذای غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود و سپس برای عملکردهای مهم مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​تقویت فرآیندهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

بدن برای ساخت پروتئین به 20 نوع اسید آمینه مختلف نیاز دارد. برخی از دانه های آمینو اید را می توان بدن تولید کرد (دانه های آمینو اید غیر ضروری) ، برخی دیگر (دانه های ضروری آمینو ایدز) باید از طریق رژیم غذایی به دست آید.

اما چه غذاهایی اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی بیشتر با پروتئین کامل در مقابل ناقص و اینکه چگونه این دو منبع پروتئینی می توانند بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارند ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین کامل چیست؟

بنابراین ، پروتئین کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، که پروتئین کامل نیز نامیده می شوند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام آمینوئیدهای ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به طرف آمینو ید بازگردیم. نه مورد از بیست آمینو اسید ذکر شده توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 تکه در نظر بگیرید. در حال حاضر یازده قطعه در بدن وجود دارد (بذر آمینو نیازی غیر ضروری) ، فقط 9 قطعه مفقود شده (بذر آمینو ایدز ضروری) باید برای تکمیل آن یافت شود! بنابراین ، منابع پروتئینی که حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

مطابق با بهداشت هاروارد، همه غذاهای حیوانی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

پروتئین های کامل بر اساس برخی از حیوانات عبارتند از: بeef ، صمرغ ، چاو هستggs ، جهی مناولین.

اگرچه اکثر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و همچنین می توانند به عنوان منبع کامل پروتئین در نظر گرفته شوند.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sاویابین ، حدانه های emp

پروتئین ناقص چیست؟

پروتئینهای ناقص در مقابل پروتئینهای ناقص هنگامی که پروتئینهای ناقص وجود دارند ، پروتئینهای ناقص حاوی یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری نیستند یا میزان آمینوئیدهای ضروری ضروری بسیار کمی دارند.

همانطور که پروتئین های حیوانی اغلب منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی در درجه اول پروتئین های ناقص هستند. علاوه بر این ، پروتئین های ناقص گیاهی می توانند در بدن تجمع کنند! از گیاهخواران نترسید-تا زمانی که یک ظرف حاوی هر 9 آمین ید باشد ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای ساختن پروتئین کامل تأمین کنید.

برخی از منابع پروتئین ناقص عبارتند از: vegetables ، legumes ، nuts ، sعید ، ودانه سوراخ.

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت همه اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی بسیار مهم است. از رشد بافت تا عملکرد سیستم ایمنی بدن تا جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش های مهم زیادی در بدن ایفا می کنند. اما نیازی نیست به آنچه می خورید وارد شوید و هر لقمه ای را در رژیم غذایی خود دنبال کنید تا همه 9 آمینو اسید ضروری را دریافت کنید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از دریافت تمام اسیدهای آمینه انجام دهید ، خوردن غذاهای متنوع است مواد مغذیبه البته ، خوردن پروتئین کامل یا ناقص به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که نیازهای خود را برآورده کرده اید. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید نیازهای آمینواسید ضروری خود را با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات به عنوان ترکیبات پروتئینی نیز نامیده می شوند) برای انتخاب کامل پروتئین تامین کنید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش رایج برای جمع آوری پروتئین برای تهیه پروتئین کامل از منابع پروتئین ناقص است.

برخی از نمونه های ترکیب پروتئین کامل گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان گندم کامل و کره گردو

خوردن منبع پروتئینی مناسب برای برآوردن نیازهای ضروری آمینو id cid شما

مهم است که پروتئین را در رژیم غذایی خود برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن خود قرار دهید. اما خوردن پروتئین کافی تنها چیزی نیست که باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان از مصرف همه نه اسید آمینه ضروری برای سلامت کلی شما نیز مهم است! اگر به طور منظم غذاهایی مانند گوشت ، شیر ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر پروتئین کامل مصرف می کنید و بنابراین بدن شما به اسیدهای آمینه از رژیم غذایی شما نیاز دارد. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و حبوبات به شما در تامین نیازهای اسید آمینه کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای پروتئینی کل و آمینو اسید آسان است. وقتی واقعاً روی این ماموریت تمرکز کنید ، می توانید تعیین کنید که بدن شما برای سوخت رسانی به چه موادی نیاز دارد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید