پایان سیاست های آمریکا برای اروپا چه خواهد بود؟


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه ایران: پایان جنگ جهانی دوم و آغاز طرح مارشال، کشورهای اروپایی علاوه بر اتکا به آمریکا، به تصمیمات واشنگتن برای ایجاد نیز بستگی خواهند داشت. خودشون تصمیمات سیاسی با وجود ایجاد اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا، شورای اروپا و غیره، کشورهای اروپایی و سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) نمی توانند سیاست مستقلی از واشنگتن داشته باشند.

در پرونده های مختلف بین المللی، از پرونده هسته ای ایران تا بحران اوکراین، از بحران داعش تا موفقیت طالبان، همگی نشان می دهند که اروپا تصمیمات خود را به کاخ سفید گره زده است. اگرچه گاهی منافع اروپا با منافع کاخ سفید منطبق است، اما گاهی منافع اروپا با منافع آمریکا در تضاد است و مردم این کشورها متاثر از تصمیمات بین المللی دولت های خود و آمریکا هستند. کشور. بحران اوکراین نمونه ای از مشکلاتی است که پس از تصمیمات آمریکا برای کشورهای اروپایی ایجاد شد.

وضعیت در کشورهای ترویکای اروپایی در وضعیت بدی قرار دارد، مخالفت های زیادی با سیاست دولت های اروپایی در مورد بحران اوکراین وجود داشته است. تورم، تعطیلی کارخانه ها، کمبود سوخت و … به معضلات عمده کشورهای اروپایی تبدیل شده است و به دلیل عدم استقلال در تصمیم گیری، موارد زیر را در کشورهای اروپایی مشاهده کرده ایم.

1- رشد رئالیسم در کشورهای اروپایی (مجارستان، ایتالیا)
2- بی طرفی دولت (انگلیس)
3- تظاهرات علیه دولت (چک، آلمان، لهستان، آلبانی، اسپانیا)
4- توسعه پیوندهای خانوادگی
5- هدف اصلی اقتصاد مبتنی بر دموکراسی و جامعه مدنی است
6- از بین رفتن انسجام بین کشورهای اروپایی.

میک والاس، نماینده جمهوری ایرلند در پارلمان اروپا سه شنبه شب در توئیتی نوشت: «نیاز به صلح جهانی و موفقیت در مقابله با چالش های بحران آسمان، رابطه خوب با قدرت اتحادیه اروپا است. چین.” زمان آن فرا رسیده است که رهبران اتحادیه اروپا از تعظیم در برابر امپریالیسم آمریکا دست بردارند.»

اکنون اروپا در یکی از مهم ترین لحظات خود قرار دارد، حتی اگر صحبت های هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در نظر بگیریم که می گوید بقیه جهان جنگل است، اروپا باغ است، این باغ به عنوان یک جنگل تغییر می کند.

در حال حاضر نیز این موقعیت های منفی در کشورهای اروپایی مورد توجه قرار می گیرد، جایی که صداهایی برای پایان دادن به بحران اوکراین شنیده می شود، به عنوان مثال می توان صحبت های امانوئل ماکرون را در نظر گرفت.

والاس توییت دیگری نوشت که ما می گوییم صلح می فرستد. اکثر نمایندگان پارلمان اروپا به صلح پشت کرده اند. اما این جنگ افروزان برای چه کسانی کار می کنند؟ این جنگ ممکن است برای امپریالیسم آمریکا و ناتو خوب باشد، اما برای مردم اروپا بد است. این جنون باید متوقف شود.

مکرون در سخنرانی در مجمع بهداشت رم گفت: جنگ در اوکراین برای ما یک نتیجه است و من بارها با رئیس جمهور روسیه در مورد نتایج جنگ در اوکراین صحبت کرده ام که عواقب بدی برای همه ما دارد.

رئیس جمهور فرانسه گفت: جنگ در اوکراین نمی تواند ادامه یابد و جنگ در اوکراین زندگی ما را در اروپا تغییر خواهد داد و جنگ به فقر و گرسنگی می انجامد. مکرون ادامه داد: ما نباید اجازه دهیم صلح اسیر قدرت روسیه شود، اما صلح در صورت تصمیم اوکراینی ها و زمانی که آنها بخواهند امکان پذیر است. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود سرگئی شویگو گفت که مقامات کی‌یف به دنبال تشدید اوضاع در اوکراین نیستند و مانند لندن برای حل این مشکل میانجی‌گری می‌کنند. وزارت دفاع انگلیس در بیانیه ای که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، افزود: وزیر دفاع بار دیگر بر حمایت انگلیس و جامعه بین المللی از اوکراین و تعهد این کشور برای جلوگیری از تشدید این مشکل تاکید کرد. روسیه و اوکراین باید این جنگ را متوقف کنند، بریتانیا آماده کمک است.»

همچنین امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل از ایالات متحده به دلیل اتخاذ استانداردهای دوگانه در حوزه فروش گاز طبیعی انتقاد کرد. مکرون گفت که ایالات متحده گاز خود را با قیمتی سه تا چهار برابر بیشتر از قیمت گاز در بازار داخلی خود به اروپایی ها خواهد فروخت. مکرون گفت: «گاز آمریکایی در بازار داخلی سه تا چهار برابر ارزان‌تر از قیمتی است که به اروپایی‌ها ارائه می‌شود. اینها استانداردهای دوگانه است.”

به گفته وی، این موضوع نیاز به بحث و بررسی دارد. مکرون گفت: می‌خواهم این موضوع را در ماه دسامبر در سفر به آمریکا مطرح کنم. رئیس جمهور فرانسه زمانی این سخنان را بیان کرد که بحران انرژی در این کشور در حال افزایش است، مردم در گذشته دست به اعتصاب و تظاهرات زدند.

این سخنان نشان می دهد که شوراهای اروپایی نیز از وضعیت اروپا آگاه هستند، اما آیا می توانند مستقل از واشنگتن تصمیم بگیرند؟ سوالی که در حال حاضر پاسخ به آن دشوار است و به نظر می رسد کشورهای اروپایی حداقل سه کشور اروپایی با همه شرایط و مشکلات نمی توانند سیاست مستقل از واشنگتن داشته باشند. اما سخنان رئیس جمهور فرانسه حکایت از وضعیت کنونی و وضعیتی است که اروپا در آن قرار گرفته است. اروپا امنیت خود را به امنیت آمریکا گره زده است و به نظر می رسد تغییرات در کشورهای اروپایی از پایین از سوی مردم صورت خواهد گرفت. اتفاقاتی که در مجارستان و ایتالیا افتاد به دیگر کشورهای اروپایی نیز سرایت خواهد کرد و در دراز مدت شاهد تعادل در سیاست خارجی کشورهای اروپایی در قبال کشورهایی مانند روسیه، چین و ایران خواهیم بود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید