همکاری ایالات متحده و عربستان سعودی؛ حمایت نظامی از ریاض در ازای پر کردن بازار نفت


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از دیدارهای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با مقامات سعودی در سفر به جده، واشنگتن و عربستان سعودی بیانیه مشترکی صادر کردند.

رسانه های سعودی گزارش دادند که واشنگتن و ریاض 18 قرارداد و جایزه برای همکاری در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است: «عربستان سعودی و ایالات متحده جشن می گیرند که دیدگاه مشترکی برای منطقه ای دارند که بقیه جهان را به هم متصل می کند، منطقه ای که امنیت، ثبات و زندگی در آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت‌های آمریکا و عربستان درباره مسائل جهانی اظهار داشتند: ما بر اهمیت حل اختلافات بین‌المللی از طریق میانجی‌گری و صلح تاکید می‌کنیم.

این گروه ها همچنین از تمدید گذرنامه های گردشگری و گذرنامه های کاری برای 10 سال دیگر استقبال کردند.

این بیانیه ادامه داد: ایالات متحده از توانایی عربستان سعودی برای حمایت از بقیه بازارهای نفت جهان به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار قدردانی می کند.

واشنگتن و ریاض اعلام کردند که به عنوان شرکای استراتژیک در زمینه های هوایی و انرژی ایفای نقش خواهند کرد و گفتند: ایالات متحده در ارائه حمایت امنیتی و نظامی از عربستان سعودی فعال بوده است.

وی در این بیانیه با تکرار باورهای غلط دو کشور نسبت به جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: عربستان سعودی و آمریکا بر تمایل خود برای پایان دادن به مداخله ایران در مسائل داخلی تاکید می‌کنند. هر دو طرف بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید می کنند.

آمریکا و عربستان سعودی با تاکید بر اهمیت همکاری در حوزه امنیت سایبری گفتند: ما از توافقنامه همکاری در حوزه فناوری اطلاعات استقبال می کنیم و هر دو طرف بر اهمیت تجارت آزاد از طریق خطوط دریایی جهان تاکید می کنند.

این بیانیه می افزاید: هر دو طرف بر تعهد خود برای حمله به القاعده و داعش تاکید کردند. هر دو طرف جلوگیری از فرار جنگنده های خارجی را مهم ارزیابی کردند.

همچنین در ادامه مداخله واشنگتن و ریاض در امور داخلی لبنان، در این بیانیه آمده است: هر دو طرف حمایت مستمر خود را از حاکمیت و امنیت لبنان اعلام کردند.

در این گزارش درباره درگیری ها در یمن آمده است: عربستان سعودی و آمریکا در حمایت از پایان دادن به خصومت ها در یمن با میانجیگری سازمان ملل بسیار فعال بوده اند.

دو طرف همچنین تعهد خود را به راه حل دو کشوری در مورد مسئله فلسطین اعلام کردند.

پیشتر بایدن صبح شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل خود در جده گفت که مقامات سعودی با بازکردن فرودگاه های خود به روی هواپیماهای صهیونیستی موافقت کرده اند و مدعی شده بود که بار دیگر درباره توقف آتش در یمن و رهبران ریاض صحبت کرده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید