نگرانی در مورد غذای کودک – دکتر وب سایت رسمی محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از آن اطلاع ندارند. آنها از این مایع حیاتی محروم هستند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اینها مشکلات عمده متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه خانواده های با تحصیلات بالا هستند.

مشکل کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه های نادرست که توسط والدین ، ​​به ویژه مادران استفاده می شود) بیشتر شایع است ، بدون اینکه متوجه شویم که نیاز به غذا برای کودکان با نیاز بزرگسالان متفاوت است. عزیزم نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و کندی رشد کودکان می شود آنچه می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب استفاده کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، ویتامین D ، روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی زندگی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید زیر نظر پزشک باشند و در مورد تغذیه باید به آنها توجه بیشتری شود و مکمل های غذایی نباید بدون تجویز پزشک استفاده شود. به استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت نوزاد شود که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که رژیم های غذایی سالم در مراحل مختلف رشد و در گروه های سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری هرگز به کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای کودک برای پیشگیری استفاده کرد. شایسته است با تعدیل شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزمره ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به دادن غذا به کودکان است که منجر به چنین واکنشی از کودک می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان دو تا هفت ساله رخ می دهد که باید برای آزمایش های لازم بررسی شوند تا در صورت نیاز به درمان ، درمان لازم در زمان مناسب و قبل از مشکلاتی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی انجام شود. دیابت و رشد کم و کند رشد.

بنابراین ، با توجه به الگوی رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید حداقل پنج غذا بخورد. وعده های غذایی در روز.. غذا بخورید (شامل سه غذای اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایندتر یا خراب تر کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده غذایی اصلی به کودک سرو می شود. از آنجا که شکم کودک کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، مصرف سه وعده غذایی اصلی ، نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که غذا تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای کودک دارد و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

دفتر چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید