نماینده ایران نسبت به تصمیمات عجولانه در شورای حکام آژانس هشدار داد


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محسن نظیری عسل» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی که امروز (پنجشنبه) 5 آبان ماه در وین حضور دارد، در جلسه هیئت رئیسه این سازمان حضور دارد. گفت‌وگوی روسای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نمایندگان کشورها، ضمن تشریح پایگاه‌های کشورمان، هشدار داد که تصمیمات سریع این شورا اتخاذ نشود.

به گزارش فارس، شامگاه جمعه 29 آبان ماه، آمریکا و 3 کشور انگلیس، فرانسه و آلمان تصمیمی را برای 35 کشور عضو شورای حکام جهان ارسال کردند. این نمونه ای است که در آن از ایران خواسته شده بود تا به خواسته های دولت در سه حوزه مذکور پاسخی سریع و سریع ارائه دهد. در مثال مذکور، نگرانی‌هایی مبنی بر عدم همکاری ایران در خصوص وجود ذرات اورانیوم در سه مکان نامشخص مطرح شد و در بیانیه آمده بود که ایران باید بدون تأخیر به اجرای وظایف قانونی خود عمل کند. علاوه بر این، انگلیس و فرانسه روز جمعه 29 نوامبر در بیانیه ای همکاری محدود ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را اعلام کردند.

به گزارش فارس، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی امروز اعلام کرد که هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روی پیش نویس قطعنامه درباره ایران کار خواهد کرد، اما هیچ فکری برای نگارش وی وجود ندارد.

نذیری عسل در جلسه امروز با بیان اینکه شورای حکام به جای کمک به صلح و امنیت جهان بر اساس قانون خود در حال بررسی یک پرونده جعلی است جای تأسف دارد و همچنین گفت: سه جلسه اخیر شورای حکام برگزار شد. در اختیار سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) قرار گرفتند و از ایالات متحده برای پیگیری برنامه های سیاسی محدود خود استفاده شده است.

وی همچنین از نگرش این کشورها به مذاکرات جاری برای احیای برجام و همکاری ایران با آژانس ابراز تاسف کرد.

به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه 2 آبان ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: «عملیات تصویب قطعنامه ای در شورای حکام که کمکی به حل مشکلات فنی ایران نمی کند. و مسائل امنیتی فقط به این روند کمک می کند “همکاری فنی مشکل ایجاد می کند” و گفت: ما به شدت با این روش مخالفیم، این کشورها در گذشته کارهای غیرساختمانی نیز انجام داده اند و تصمیمی در آژانس گرفته شد. در خرداد ماه گذشته و در چارچوب یک بار جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون شورای اسلامی تهاجم را ارائه کرد و از طرف های اروپایی می خواهیم که عاقلانه، منطقی و به جای حرکت بر روی میانجیگری تمرکز کنند. رفتارهای غیر سازنده ای که میانجی گری را بی اثر و دشوار می کند.

این عضو ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه امروز خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول NPT همواره به تعهدات خود در توافقنامه جامع امنیت (CSA) پایبند خواهد بود، گفت: مایه تاسف است که علیرغم همه تحولات مثبت و همکاری پایدار، رویکرد مغرضانه و رویکرد برخی استدلال ها ادامه دارد.

نذیری عسل در ادامه ضمن تشریح همکاری ایران با این وزارتخانه برای اجرای توافق جامع دفاعی و رد برخی ادعاها و اتهامات مبنی بر اخبار جعلی، افزود: با این حال جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و تلاش می کند به تمام سوالات پاسخ دهد. . آژانس به صورت بسیار کارآمد و همکاری مستقر شده است.

وی همچنین با اشاره به تکرار اشتباهات برخی دولت ها در ارائه قطعنامه علیه ایران با وجود همه تعاملات بین ایران و آژانس، افزود: پذیرش قطعنامه غیراجماعی هنوز انجام نشده است و همچنین ایران را مجبور می کند از سطح بالای همکاری دور شود. با آژانس بین المللی انرژی اتمی وزارت نیرو قرار نیست بحثی بکند و از مواضع اولیه خود صرف نظر کند.

نماینده ایران ضمن ابراز تاسف از اینکه حامیان قطعنامه همچنان در مسیر اشتباه قرار دارند، انتشار این قطعنامه را اقدامی احمقانه از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا و به دنبال افزایش فشار سیاسی بر ایران دانست.

وی گفت: تعامل و همکاری ایران و آژانس در مسیر درستی است و انتظار می رود شورای حکام از این روند حمایت کرده و با فعالیت های غیرسازنده و سیاسی مقابله کند.

نذیری عسل همچنین گفت: تصمیمات خودسرانه یکپارچگی آژانس را تحت تأثیر قرار می دهد و آن را تضعیف می کند و همکاری برای دستیابی به اهداف مندرج در آیین نامه آژانس را مختل می کند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت ایران امروز هشدار داد که در صورت تصویب قطعنامه ضد ایرانی در این وزارتخانه، پاسخ ایران قاطع و موثر خواهد بود. آفریقای جنوبی برای فعالیت های غیرساختمانی در آژانس

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی روز گذشته در بیانیه ای در جمع خبرنگاران نوشت: سیاست فشار حداکثری و شبهه افکنی علیه جمهوری اسلامی ایران به صورت غرورآمیز و صهیونیستی در راستای جلوگیری و اجرای این سیاست است. : تصمیمی که گرفتند الگو است و موارد بسیار اشتباهی را در آن سند بیان می‌کند که می‌دانند واقعاً از نظر ایران مردود نیست، قیمتی ندارد.

به گزارش فارس، آمریکا و سه کشور اروپایی در ژوئن سال جاری از قطعنامه ای در شورای حکام آژانس حمایت کردند. این قطعنامه چهارشنبه شب 27 خرداد ماه سال جاری به تصویب شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید و ایران متهم به عدم همکاری با این آژانس شد. این قطعنامه با 30 رای موافق، 2 رای مخالف (روسیه و چین) و 3 رای مخالف (هند، لیبی و پاکستان) تصویب شد. در واقع سازمان انرژی اتمی ایران قبل از صدور این قطعنامه و در همان روز چهارشنبه، چند روز بعد از توقف کار دوربین های امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خبر داد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید