نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالمتر در هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل های اطلاعات تغذیه گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده هستند و همیشه آنطور که ما می خواهیم به طور مatedثر ارتباط برقرار نمی شود!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را با همه چیزهایی که برای رمزگشایی اطلاعات باید بدانید و به شما در درک آنچه می خرید و برای بدن خود وارد می کنید ، کمک کرده ایم.

راهنمای مرحله به مرحله

پانل تغذیه به طور کلی اطلاعات مربوط به انرژی ، اندازه و تعداد و ارزش روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نمایش می دهد.

هنگام مشاهده محصول روبرو:

تاریخ

بهتر است قبل از مصرف یا تاریخ مصرف آن را برای تازه بودن بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بیایید و نتوانید غذایی را که میل دارید یا می پزید بخورید زیرا یک ماده ضروری قدیمی است! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ظاهر می شوند. هنگام تولید یک غذا ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین مقدار و آخرین ماده ذکر شده کمترین مقدار را شامل می شود. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در پایین لیست است.

حجم سرو

این امر اغلب توسط تجارت غذایی که محصول را فرموله می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند برای برآورد میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در سرو آن غذا را دریابید.

برای 100 گرم

اعداد زیر این ستون برابر با درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20 درصد قند است.

قند

ما می خواهیم محصولی داشته باشیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم داشته باشد. خرید محصولات حاوی شکر که به عنوان یکی از اولین مواد تشکیل دهنده ذکر شده است را محدود کنید. نامهای متداول دیگر قند که باید مورد توجه قرار گیرد شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

چاق

محتوای چربی اشباع/ترانس را بررسی کنید. ما می خواهیم برای کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم. مراقب محصولات “کم چرب” باشید زیرا این اغلب به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان است.

سدیم/نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان روزانه 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. ممکن است نمک پنهان در بسیاری از محصولات غذایی بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته بندی میان وعده ، چیپس و لوبیا پخته وجود داشته باشد. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 تا 300 میلی گرم در هر 100 گرم یا کمتر هدف داریم. سعی کنید از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید زیرا این مقدار زیاد محسوب می شود!

موادی که گفتن آنها سخت است

آیا قبلاً مواد تشکیل دهنده را شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی تواند ، احتمالاً کلمه دیگری برای شکر یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم همه مواد طبیعی را هدف قرار دهیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات مشکلی نیست که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس آنچه می خواهید لذت ببرید غذا بخورید – فقط این کار را با دقت انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه تعادل!

ارجاع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب غذا: قبل از غذا بخوانید. J آموزش ارتقاء سلامتبه 2018 ؛ 7: 56. منتشر شده در 3 آوریل 2018

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] قابل دسترسی در: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 پانل اطلاعات تغذیهبه [online] قابل دسترسی در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید