نجات جان 194 پناهجوی سرگردان در دریای اژه توسط گارد ساحلی ترکیه


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروی دریایی ترکیه جان 194 مهاجر را در «دریای اژه» که توسط نیروهای یونان به ترکیه رانده شده بودند، نجات داده است.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، وزارت دفاع ترکیه در توییتی نوشت: پهپاد نیروی دریایی ترکیه تصاویری از عبور قایق حامل مهاجران توسط نیروهای یونانی در سواحل نزدیک استان ازمیر به ثبت رساند. “

وزیر دفاع ترکیه افزود: این وضعیت بلافاصله به وزارت دفاع ترکیه اعلام شد و مهاجران نجات پیدا کردند.

وزارت دفاع ترکیه از انتقال مهاجران به اداره مهاجرت استان ازمیر خبر داد.

بر اساس این گزارش، گروه های حقوق بشر و رسانه ها بارها از اخراج و سایر موارد نقض حقوق بشر توسط مقامات یونان خبر داده اند. ترکیه و گروه های حقوق بین الملل اقدام قانونی یونان را محکوم کرده و می گویند این اقدام با به خطر انداختن جان مهاجران آسیب پذیر از جمله زنان و کودکان، ارزش های انسانی و قوانین بین المللی را نقض می کند.

یونان و ترکیه مدت‌هاست که بر سر تعدادی از مسائل، از جمله مهاجرانی که به دنبال پناهندگی در اتحادیه اروپا در مرز یونان از طریق ترکیه هستند، علیرغم توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در سال 2016 برای توقف جریان‌های مهاجرت، اختلاف دارند.

بر اساس توافقنامه امضا شده در سال 2016 بین ترکیه و اتحادیه اروپا، آنکارا موافقت کرد که در ازای دریافت 6 میلیارد یورو خدمات حمایتی مربوط به پناهجویان و وعده سفر غیرقانونی به اتحادیه اروپا، جریان مهاجران و پناهجویان به اتحادیه اروپا را محدود کند. .

یونان اعلام کرده است که برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از مرز ترکیه، حصار شمال غربی در امتداد مرز با ترکیه را افزایش خواهد داد. ترکیه البته مدعی است که تروریست های پ.ک.ک در اردوگاه های یونان تحت پوشش پناهجویان فعالیت می کنند.

در همین زمینه، یک روزنامه ترکیه ای نوشت که کمپ های پناهجویان در یونان به پایگاه تروریست های “پ ک ک” و اعضای آن تبدیل شده است که از این مکان برای اهداف آموزشی و تبلیغاتی استفاده می کنند.

روزنامه «دیلی صباح» نوشت که این مکان به پایگاه تروریست های پ.ک.ک تبدیل شده است.

این روزنامه با اشاره به کشف تعدادی از اعضای این گروه تروریستی در اردوگاه پناهجویان در یونان نوشت که گمان می رود بسیاری از ساکنان دیگر این منطقه از اعضای جوان پ ک ک هستند و از این کمپ برای تبلیغ و آموزش تروریست ها استفاده می کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید