نتیجه تحقیقات عراق در مورد حمله پهپادها به تانکرهای حامل سوخت برای لبنان


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، سه شنبه شب هفته گذشته در این خبر صدای چند انفجار مهیب در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه شنیده شد و سپس رسانه های عراقی اعلام کردند پس از ورود به یک کاروان سوخت در حوالی این منطقه حمله کردند. بخشی از این کاروان از طریق گذرگاه مرزی البوکمال قائم به سوریه مورد حمله هوایی قرار گرفت.

«جبار المعموری» یکی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «العطار التنسقی» (چارچوب هماهنگی) روز چهارشنبه گفت که دلیل این انفجار هدف قرار دادن کمک‌های ایران به لبنان در نزدیکی این کشور بوده است. گذرگاه مرزی «القائم»

وی گفت: بر اساس گزارش ها، سه فروند پهپاد اسرائیلی تحویل کمک های سوخت ایران به لبنان را در نزدیکی گذرگاه مرزی القائم در غرب عراق هدف قرار دادند که بر اثر آن پول و افراد کشته شدند.

اما منابع رسمی در عراق این اطلاعات را تایید یا تکذیب نکردند، هرچند که ورود و خروج محموله های نفتی به صورت رسمی و بر اساس قراردادهای امضا شده بین ایران و کشورهای عراق، سوریه و لبنان انجام می شود و رسانه های عراقی این را می گویند. آیا آن است. محموله های سوخت مانند زمستان سال گذشته تخمین زده شد و به دست لبنانی ها رسید.

سکوت بغداد در مورد حمله به تانک های ایرانی هنگام خروج از عراق

روزنامه العربی الجدید امروز (دوشنبه 23 آبان) با انتشار گزارشی نوشت: مقامات عراقی در مورد این حمله هوایی به کامیون های حامل سوخت پس از خروج آنها از خاک عراق با عبور از مرز السادات سکوت کرده اند. قائم و وارد سوریه شد.در تحرکات عمده گروه های مسلح مرتبط با ایران از جمله تخلیه مقر آنها و ایجاد مقرهایی شبیه مثلث الزاویه، راه آهن و قدیم. تشکیل در عراق و الطلائع و الفتح در سوریه. که از نظر جغرافیایی با یکدیگر همپوشانی دارند و از سال 2017 تحت کنترل این گروه ها هستند.

بر اساس این گزارش، هواپیمای ناشناس بلافاصله پس از ورود به سوریه، یک نفتکش را هدف حملات هوایی قرار داد و برخی منابع از کشته شدن چند راننده کامیون حامل سوخت در این حمله خبر دادند، البته برخی منابع عراقی اعلام کردند این حمله تلفات جانی نداشته است.

آمریکا یک نماینده ویژه در عراق دارد

دو مقام عراقی در بغداد که خواستند نامشان فاش نشود، در مصاحبه با العربی الجدید گفتند: ایالات متحده آمریکا به طور رسمی به عراق اطلاع داده است که هیچ ارتباطی با این حمله ندارد، بدون اینکه ماهیت این حمله مشخص شود. اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که هواپیماهای مسئول این انفجارها از اسرائیل هستند.

یکی از افسران سازمان اطلاعات عراق و یکی از نیروهای مرزبانی استان الانبار در غرب عراق نیز گفت: 22 تانکر سوخت از ایران وارد عراق شده و با چارچوب های قبلی رسما به لبنان رفتند و این کار مشابه کمک های ایران بود. که به لبنان رفت.

منابع عراقی: کشتی های ایرانی حامل نفت هستند

وی افزود: این محموله رسمی سوخت از گذرگاه زربطیه در استان واسط عراق وارد این کشور شده و سپس به گذرگاه القائم در استان الانبار آمده و از آنجا وارد سوریه شده و به لبنان منتقل شده است. ورود و خروج این محموله کاملا قانونی و قانونی بوده و قبل از خروج از عراق به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت.

این منبع آگاه گفت: هرچه می گوید این تیم سلاح یا تجهیزات دیگر داشته باشد، صحت ندارد. پس از خروج از مرزهای عراق، این تانک ها مورد حمله قرار گرفتند، هشت تانک منهدم شد، اما تانک های دیگر فردای آن روز به سمت لبنان ادامه دادند.

یک مقام دیگر گفت: بررسی های ویژه انجام شده در عراق نشان می دهد که عملیات هدف قرار دادن این محموله توسط پهپادهای رژیم صهیونیستی انجام شده است اما از آنجایی که این حمله در خاک سوریه انجام شده است، طرف سوری مسئولیت گرفتن جایگاه ویژه را بر عهده دارد. در این. یک حمله

سخنگوی کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق: رژیم صهیونیستی نفتکش های ایرانی را هدف قرار داد.

«محمد تقی» سخنگوی کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت: هواپیماهایی که در خاک عراق و سوریه هدف قرار گرفته‌اند یک ایرانی است که وارد منطقه شده است. عراق بر اساس قوانین و مقررات جاری، این نفتکش ها برای لبنان کمک حمل می کنند، کشوری است که از مشکل کمبود فرآورده های نفتی رنج می برد.

وی افزود: این بمباران در خارج از مرزهای عراق رخ داد. تمام اطلاعاتی که اکنون در اختیار داریم می‌توانیم ثابت کنیم که دولت صهیونیستی پشت این حمله است.»

وی تاکید کرد: تمامی شایعات و گزارش ها مبنی بر حمل نفت یا مواد ممنوعه از عراق توسط این نفتکش ها کذب است. توضیح ما این است که این تانک ها رسما وارد عراق شده و از طریق یک گذرگاه رسمی که تمامی نیروهای امنیتی در آن حضور دارند، از عراق خارج شده اند.

کنترل حریم هوایی عراق همچنان در دست ایالات متحده است

«احمد الشریفی» تحلیلگر و کارشناس مسائل امنیتی عراق می گوید: حمله به این خودروها پس از خروج از خاک عراق نشان می دهد که هیچ عراقی بر آسمان خود تسلط ندارد.

وی در گفت و گو با العربی الجدید افزود: این بمب نوعی رصد و مراقبت هوایی از زمین های عراق را نشان می دهد و هر چیزی که وارد شود و از گذرگاه های مرزی عراق خارج شود توسط عراقی ها رصد و رصد می شود. نیروی هوایی. قرار داده شده است».

وی افزود: چه کسی مسئول این حمله است، اسرائیل یا آمریکا، اما با توجه به شرایط کنونی، ممکن است اسرائیل پشت این حمله باشد، به ویژه با حمایت ایران از لبنان، این کاروان حامل کالاهای غیرنفتی بوده و ممکن است این یکی از مواردی بوده باشد. دلایل پیگیری این کاروان ها.

وی قصد داشت آن گروه را هدف قرار دهد و منتظر خروج عراق به عنوان یک “کارزار اصلی سیاسی” باشد و دلیل آن را جلوگیری از درگیری های جدید بین دولت جدید عراق و طرف آمریکایی دانست. منطقه عراق

در همین حال، علی حمیه، وزیر حمل و نقل لبنان در فوریه گذشته در بغداد در مورد تردد ترانزیت در اراضی عراق و حمایت از قرار گرفتن لبنان در خطوط ترانزیتی به ویژه به کویت و ایران و عبور کالا از گذرگاه های مرزی عراق. و سوریه و مرزهای عراق و اردن در منطقه خلیج فارس مورد بحث قرار گرفت. این وزیر لبنانی همچنین در مورد ورود کامیون های لبنانی که عراق آخرین توقفگاه و شهرها و استان های این کشور است، گفت تا بتوان بارها را بارگیری یا تخلیه کرد.

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید