نام خانوادگی بازیگران سینمای ایران / از آقای بازیگر به مادر سینمای ایران


اعطای نام مستعار از سوی برخی سینماها و رسانه ها به بازیگران، کارگردانان و موارد دیگری که سینما را مشخص می کند، از قوانین نانوشته این حوزه است. و با نگاهی به نظرات مردم و اهالی سینما، پس از احراز جایگاه هنرمندان هنر هفتم، بر اساس ویژگی های فردی و شغلی آنان، اسامی برای برخی از آنها نام مناسب در نظر گرفته می شود، البته بدون هیچ شرطی و اجازه. از نگهبانان این لقب‌ها گاهی به دلیل نام و محبوبیت یک نقش خاص برای ستارگان سینماست و گاهی به دلیل ظاهر و نشانه‌هایی که در قالب بازیگری، کارگردانی و کار سینمایی دارند.

سینما هامون (خسرو شکیبایی)

خسرو شکیبایی نقش های زیادی در سینما و تلویزیون بازی کرده است، اما شهرت او بیشتر با شخصیت حمید هامون در فیلم «هامون» است.

مرحوم شکیبایی با این نقش و این فیلم بسیار محبوب شد و همین سبک را در فیلم ها و نقش های دیگر تکرار کرد.

آقای. بازیگر (عزت الله تعظمی)

هوشنگ گلمکانی، نویسنده و منتقد مشهور سینما، چندین سال پیش کتابی به نام «آقای بازیگر» با محوریت زندگی و آثار مرحوم عزت الله تزمامی نوشت. همین عنوان نام بازیگری این بازیگر سرشناس بود و مورد استقبال جامعه سینمایی قرار گرفت. این عنوان به معنای دست کم گرفتن شایستگی های دیگر بازیگران سینمای ایران نیست، اما تنوع کار پلیسی در فیلم های مختلفی مانند گاو و اجاره نشین ها نیز مهری برای اکران این عنوان برای اوست.

فیلم سعدی (علی حاتمی)

نام علی حاتمی مترادف با سینمای کشور است، زیرا در فیلم های او اغلب از جنبه های فرهنگی و اجتماعی زندگی ایرانی صحبت می شود. این مورد تنها مربوط به نشانه ها و اشیاء بیرونی نیست، بلکه مربوط به زمینه و موقعیت زندگی و خصوصیات فردی است. مرحوم حاتمی از شعر و ادب کم نداشت و لقب سعدی سینمای ایران برای او لقب برازنده است.

مادر کریات

بسیاری از زنان سینمای ایران نقش مادری زیبایی را ایفا کرده اند، اما در نتیجه لقب مادر سینمای ایران به مرحوم رقیه شیره آزاد که نقش مادر را در شاهکار علی حاتمی ایفا کرد، داده شد. . بسیاری از افراد جامعه سینمایی و مخاطبان سینما با این عنوان و فایده دادن به آن موافق هستند.

نام خانوادگی بازیگران سینمای ایران / از آقای  بازیگر به مادر سینمای ایران

فیلم لیلا (لیلا حاتمی)

برخی از بازیگران علیرغم ایفای نقش های متفاوت، با یک نقش خاص بیشتر از بقیه شناخته می شوند. قدرت این نمایشنامه و شهرتی که برای او به ارمغان آورد به این دلیل است که نام آن آثار به نام مستعار او تبدیل شد. نقش لیلا در فیلمی به همین نام به کارگردانی داریوش مهرجویی برای لیلا حاتمی همین معنا را دارد. علاوه بر این، نام اصلی بازیگر زن این اثر لیلا است و همین ترکیب معنادار لیلای واقعی و فیلم لیلا باعث شد تا عنوان لیلای فیلم ایرانی حاتمی تایید شود.

پدرسالار (محمدعلی کشاورز)

محمدعلی کشاورز یکی از مشهورترین بازیگران سینما و تلویزیون ایران با نقش‌های متنوع و پیچیده است. شعبان اسونی هزارداستان، محمد ابراهیم، ​​مادر و رویای واقعی داستان سلطان و شعبان از آثار ثابت اوست. اما مرگ کشاورز که در سریالی به همین نام نقش پدرسالار را ایفا می کرد، وجه منحصر به فردی از شخصیت پدر مستقل را آشکار کرد و عنوان پدرسالار برای هر کدام حفظ شد. این سریال در طول پخش خود خانواده های زیادی را به تلویزیون می آورد.

آقای. بازیگری (علی نصیریان)

علی نصیریان از اساتید برجسته تئاتر، تلویزیون و سینما در ایران است و تنوع و شیفتگی در هنر او به چشم می خورد. از بازی در نقش یک احمق در «آقای هالو» تا بازی در نقش قاضی شرع در «سربداران» خیلی خوب بازی کرد. نقش نصیریان در فیلم Mr. دیوانسالار در «شهرزاد» لقب «آقای بازیگری» را استاد کرد.

مرد هزار چهره (اکبر عبدی)

;به گفته بسیاری از اهالی سینما به خصوص طراحان لباس، چهره اکبر عبدی خوش پوش ترین چهره در بین بازیگران سینمای ایران است. این را با استعداد و هوش این بازیگر ترکیب کنید تا به برخی از ماندگارترین بازی های تاریخ این فیلم دست پیدا کنید. از این رو بازیگر فیلم هایی چون مادر، آدم برفی، خوابم و مستاجران را مرد هزار چهره می نامند.