مکمل های غذایی گیاهی – فواید یربا مات، گوارانا و دامیانا

ما در محیطی سریع زندگی می کنیم و تقریباً غیرممکن شده است که همیشه به عادات غذایی صحیح پایبند باشیم. بیش از 40 درصد از جمعیت جهان از چاقی و مجموعه ای از بیماری ها رنج می برند که منشأ خود را مدیون چاقی است. نیمی از جهان فکر می کنند که پاسخ همه این مشکلات در گیاهان طبیعی و عصاره های گیاهی نهفته است. با انتخاب صحیح، نه تنها می توانند وزن اضافی را کاهش دهند، بلکه به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های کشنده نیز کمک می کنند.

در این مقاله نگاهی به فواید ارائه شده توسط سه “سوپر گیاه” – Yerba Mate، Guarana و Damiana خواهیم داشت.

یربا رفیق – آزمایشات بالینی نشان می دهد که یربا میت دارای قابلیت کاهش کلسترول LDL است و پارامترهای لیپید سرم را در افراد مبتلا به اختلال چربی خون بهبود می بخشد. این گیاه همچنین قادر به کاهش غلظت اعضای خانواده اکتو نوکلئوزید تری فسفات دی فسفوهیدرولاز (E-NTPDase) است که منجر به افزایش سطوح ATP، ADP و AMP خارج سلولی می شود. به زبان ساده، این گیاه قادر به رفع انسداد شریان ها و جلوگیری از بازگشت آنها است. همچنین باعث افزایش سطح انرژی در بدن می شود.

خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطان یربا مات – آزمایشات روی افراد انسانی نشان داده است که بین سطوح مشتقات کافئویل و AOC همبستگی وجود دارد. [antioxidant capacity]. این گیاه دارای غلظت بسیار بالایی از مشتقات کافئویل است و از این رو می تواند سموم را در بدن خنثی کند.

محققان دانشگاه ایلینویز [2005] نشان داده اند که یربا میت حاوی ترکیبات “فنولیک” بالایی است و می تواند از سرطان های دهان و سایر انواع سرطان ها جلوگیری کند. مطالعات کنترل متوقف شده نشان می دهد که این گیاه هیچ خاصیت سرطان زایی ندارد.

گوارانا – گوارانا از وضعیت GRAS برخوردار است [generally recognized as safe] در ایالات متحده و دارای خواص سرکوب کننده اشتها است. این قابلیت برای کنترل سیگنال‌هایی به مغز دارد که به بدن می‌گویند «پر است» یا نه. این می تواند بدن را فریب دهد که فکر کند سیر است و نیازی به غذا ندارد، حتی اگر اینطور نباشد. مطالعات نشان می دهد که این خاصیت گوارانا می تواند باعث کاهش وزن قابل توجهی در افراد سالم شود.

یک مطالعه روی خرگوش نشان می دهد که گوارانا می تواند تشکیل ترومبوکسان پلاکتی را کاهش دهد. این بدان معنی است که این گیاه می تواند از حملات قلبی و بیماری ایسکمیک قلبی جلوگیری کند.

دامیانا – دامیانا برای درمان بسیاری از بیماری‌های پیچیده از دیرباز استفاده می‌شود. عصاره این گیاه را معمولاً برای درمان بیماری هایی از یبوست تا افسردگی به صورت چای درست می کنند. سرفه، فیبرومیالژیا، آمفیزم، استروژن پایین، سرمازدگی، گرگرفتگی، ناتوانی جنسی، ناباروری، یائسگی، بیماری پارکینسون، PMS، التهاب پروستات و بیماری لو گریگ از جمله بیماری هایی هستند که از این گیاه برای درمان استفاده می شود. همچنین برای درمان بیماری های جنسی در مردان و زنان استفاده می شود.

چگونه ترکیبی از یربا میت، گوارانا و دامیانا می تواند مفید باشد

ترکیبی از هر سه گیاه می تواند از بسیاری از بیماری های دژنراتیو جلوگیری کند و به کاهش سریع چربی کمک کند. یک مطالعه کنترل شده با دارونما نشان می دهد که ترکیبی از سه گیاه دارویی توانسته است 11.2 پوند را در یک دوره 45 روزه کاهش دهد. این ترکیب تأثیر مثبتی بر حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، قابل درک بودن و سیستم ایمنی بدن به طور کلی دارد. می تواند به طور موثر وزن را کاهش دهد، بدون اینکه باعث ضعف عمومی بدن شود و از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری کند.