مصوب 18 شهریور 1401 تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار از مذاکرات نجات پذیرش – پذیرفته شدن را بخوانید

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای از اضافه شدن سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات ایران به فهرست تحریم های این کشور خبر داد.
علاوه بر این، آمریکا وزارت ایران را نیز تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا دلیل این تحریم را «کمک به حملات سایبری» علیه آلبانی اعلام کرد.

روز چهارشنبه ۲۵ شهریور، آلبانی از قطع روابط دیپلماتیک با ایران خبر داد و گفت که از دیپلمات ها و کارمندان سفارت ایران در تیرانا خواسته شده ظرف ۲۴ ساعت آلبانی را ترک کنند.

نخست وزیر آلبانی در پیامی ویدیویی گفت که این «پاسخی قوی» به میزان شدت حملات سایبری ایران است که برای زیرساخت های خدمات عمومی و هک و سرقت اطلاعات دولتی مضر است.

پیش از این، ایالات متحده، بریتانیا و ناتو در تلاشی هماهنگ این حمله مشکوک را محکوم کرده بودند.

انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد که سایبری ملی این کشور آنها بریتانیایی هستند امنیت سایبری مبتنی بر تیرماه سال جاری.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهامات آمریکا و انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمله سایبری به آلبانی را رد و به شدت محکوم کرد.

کنعانی در این خصوص گفت: آمریکا و انگلیس که در گذشته در برابر حملات سایبری فراوان علیه ساختارهای جمهوری اسلامی ایران به ویژه تاسیسات هسته‌ای سکوت کرده‌اند و از اقداماتی مانند آن حمایت می‌کنند، عدالت وجود ندارد. در این اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن هشدار نسبت به سیاست کشورمان با این سخنان مضحک و تاکید بر آمادگی کامل کشورمان برای مقابله با خیانت، سپس تشکر کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور. مورد حمله حملات سایبری بخش مهمی از تلاش های جهان برای مقابله با تهدید حملات سایبری است.

خود آمریکا مشکل است

آنتونی بلینکن روز جمعه در نشست خبری با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در بروکسل درباره مذاکرات با ایران گفت: در چند هفته گذشته توانستیم خلأهایی را پر کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایران نیز برخی از خواسته های غیر برجامی خود را کنار گذاشت، اما پاسخ اخیرش ما را برگرداند.

وی توضیح داد: با این حال به توافقی نخواهیم رسید که حداقل شرایط ما را برآورده نکند.

این مقام ارشد دولت بایدن ادامه داد: ما فقط توافقی را انجام خواهیم داد که امنیت ملی ما را بهبود بخشد.

او بدون اظهار نظر درباره زیاده‌روی‌های واشنگتن گفت، اما آنچه دیده‌ایم رو به عقب است، نه رو به جلو.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توئیتر پذیرش – پذیرفته شدن وی نوشت: مشکل آمریکاست، اوباما توافق را شکست، ترامپ آن را پاره کرد و بایدن به سیاست های ترامپ ادامه داد.

از زمانی که مذاکرات آغاز شد، تیم بایدن وقت تلف نکرد. اکنون که متن (توافق) تقریباً آماده است، آمریکا نیز در تلاش است برای پاسخ فوری خود زمان بخرد.

پذیرش - پذیرفته شدن