مزایای ویتامین ب کمپلکس شرکت داروسازی پوراب گستر


مجموعه ویتامین B حاوی 8 ویتامین B است که عملکردهای متفاوتی در بدن دارند و به عنوان عامل بسیاری از آنزیم ها در متابولیسم های زیادی دخیل هستند و فقدان هر کدام از آنها می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند. این مقاله مزایای کمپلکس ویتامین B را در افراد مختلف شرح می دهد.

فواید ویتامین B کمپلکس.

تندرستی بانوان

ویتامین B برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم است. این ویتامین ها از رشد مغز جنین حمایت می کنند و همچنین خطر نقایص مادرزادی را کاهش می دهند. در مادران باردار ، ویتامین B می تواند سطح انرژی را افزایش داده ، حالت تهوع را کاهش داده و خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد.

سلامت مردان

تصور می شود ویتامین B باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین می تواند به مردان در عضله سازی و افزایش قدرت کمک کند.

پیشگیری از میگرن

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین های گروه B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 می توانند به جلوگیری از میگرن کمک کنند. محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 می تواند با تأثیر بر اختلال عملکرد میتوکندری ، که در سطح سلولی رخ می دهد ، از میگرن جلوگیری کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 نقش مهمی در ایجاد افسردگی و اضطراب دارد. یک مطالعه گزارش داد که سطح افسردگی یا اضطراب در شرکت کنندگان مبتلا به B12 کمتر از گروه کنترل بود. متاآنالیز نشان داده است که ویتامین B می تواند در برخی موارد به درمان افسردگی کمک کند. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B برای هفته ها تا سالها می تواند خطر عود افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک در هند نشان داد که کمبود B9 و B12 در افسردگی و اضطراب نقش دارد.

زخم های پوستی

ویتامین B می تواند به بهبود پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که این ویتامین ها هنگام درمان روی پوست به درمان موثرتر کمک می کنند. منبع دیگری معتقد است که B12 بهبود زخم را در موش های دیابتی بهبود می بخشد. ویتامین B12 ممکن است برای درمان زخم های پوستی مفید باشد ، که به آن زخم های دهانی نیز می گویند. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پماد B12 بهتر از دارونما درد را تسکین می دهد.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های B6 و کلسیم علائم PMS را بهبود می بخشد. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز همچنین نشان داد که ویتامین B6 در کنترل علائم جسمی و روانی PMS مفید است.

بیایید آشنا شویم: کپسول Health Brest Complex B.

تداخلات دارویی

در بیشتر موارد ، ویتامین B با داروهای دیگر تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها ممکن است خطر کمبود ویتامین B را افزایش دهند. داروهای فشار خون و شیمی درمانی ممکن است سطح B1 فرد را کاهش دهد. داروهای ضد تشنج مورد استفاده در صرع ممکن است سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهد. داروهایی که سل را درمان می کنند ، می توانند سطوح پایینی از B3 و B6 را ایجاد کنند. برخی از داروهای ضد سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروها برای کولیت زخمی می توانند سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای زخم ، دیابت یا رفلاکس معده می توانند سطح B12 را کاهش دهند.

کدام غذاها حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها حاوی چندین ویتامین B هستند و برای مصرف همه این هشت ویتامین ، فرد نیاز به رژیم غذایی متنوع دارد. محصولات حیوانی منبع اصلی ویتامین B هستند ، بنابراین افرادی که رژیم غذایی محدودی دارند باید اقدامات لازم را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که هر ویتامین از منابع مختلف غذایی در دسترس است. برخی از بهترین منابع ویتامین B عبارتند از گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، حبوبات ، غلات ، محصولات لبنی ، شیرینی و غلات و قارچ غنی شده.

آیا مکمل ویتامین B ضروری است؟

رژیم غذایی بهترین راه برای دریافت این ویتامین ها است. اگر رژیم غذایی شما حاوی انواع ویتامین B نیست ، می توانید مکمل مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس.

افراد احتمالاً ویتامین B زیادی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. این به این دلیل است که ویتامین های کمپلکس B محلول در آب هستند. این بدان معنی است که آنها در بدن ذخیره نمی شوند و روزانه از طریق ادرار دفع می شوند.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید