مخالفت روسیه با استقرار بمب های هسته ای جدید آمریکا به اروپا – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک مقام ارشد روسیه روز شنبه گفت که استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی جدید B61 آمریکا در پایگاه های ناتو در اروپا آستانه سلاح های هسته ای را کاهش می دهد و روسیه این کار را در برنامه گنجانده است. . . مقدار کمی ارتش او را در نظر بگیرید.

روسیه 2000 سلاح هسته ای دارد، در حالی که ایالات متحده دارای 200 سلاح هسته ای است که نیمی از آنها در زرادخانه های ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند هستند.

در بحران اوکراین، سیاست در 26 اکتبر گزارش شد که ایالات متحده در نشست ناتو در این ماه اعلام کرد که تحویل نسخه جدید B61-12 با رسیدن تسلیحات جدید به پایگاه های اروپایی در این کشور سریعتر خواهد بود.

“اسکندر گروشکومعاون وزیر امور خارجه روسیه تحویل تسلیحات هسته‌ای جدید توسط آمریکا به اروپا را محکوم کرد و به تاس گفت: نمی‌توانیم برنامه‌های تجدید تسلیحات هسته‌ای در اروپا را نادیده بگیریم.

طبق تحقیقات فدراسیون دانشمندان آمریکایی که در سال 2014 منتشر شد، بمب گرانشی 12 فوتی B61-12 سرجنگی کوچکتری نسبت به بسیاری از نسخه های قبلی کلاهک دارد، اما دقیق تر است و می تواند به زیر زمین نفوذ کند.

گروشکو وی گفت: آمریکا در حال مدرنیزه کردن این سلاح‌های هسته‌ای، افزایش دقت و کاهش قدرت سلاح‌های هسته‌ای است، یعنی این سلاح‌ها را به سلاح جنگی تبدیل می‌کند و در نتیجه آستانه هسته‌ای را پایین می‌آورد.

پنتاگون اعلام کرد که قصد ندارد درباره جزئیات برنامه تسلیحات هسته ای آمریکا و هدف این سند اظهار نظر کند. سیاست این اشتباه است، زیرا ایالات متحده مدتهاست که به ارتقای سلاح های هسته ای B61 خود فکر می کند مقدار کمی کار کرد.

همچنین «اسکار سیراسخنگوی پنتاگون گفت: به روز رسانی سیستم تسلیحات هسته ای B61 آمریکا برکت در حال انجام و برنامه ریزی برای جایگزینی سلاح های قدیمی و ارتقاء های مختلف B61-12 به عنوان بخشی از روند تجدید برنامه. مقدار کمی انجام شد

سیرا وی در بیانیه ای گفت: «تجدید تسلیحات هسته ای آمریکا در اروپا هیچ ربطی به رویدادهای جاری در اوکراین ندارد و هرگز سریعتر از این نبوده است».

جنگ روسیه در اوکراین جرقه بزرگ ترین رویارویی بین مسکو و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 بوده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها گفته است که در صورت حمله، روسیه با تمام ابزارهای موجود از جمله سلاح هسته ای از خاک خود دفاع خواهد کرد. این گزارش ها باعث نگرانی غرب شده است و در گذشته پوتین گفته بود که غرب در باج خواهی هسته ای علیه روسیه مشارکت دارد.

قبل از از بایدنرئیس جمهور ایالات متحده در 6 اکتبر گفت که پوتین بیش از هر زمان دیگری از زمان بحران موشکی کوبا به اعلامیه هسته ای جهان نزدیک شده است.

بمب هسته ای B61 ایالات متحده برای اولین بار در نوادا مدت کوتاهی پس از بحران موشکی کوبا آزمایش شد و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از سال 2009 تا 2017، نسخه جدیدی از این بمب افکن به نام B61-12 توسعه یافت.

معاون وزیر روسیه همچنین گفت که ناتو قبلاً تصمیم گرفته است که جزء هسته ای برنامه های نظامی این ائتلاف را تقویت کند که همه این موارد مورد توجه مسکو قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا گفت که با توجه به مشکلات کنونی، آمریکا باید تمامی سلاح های هسته ای که صادر کرده به خاک خود بازگرداند.

آنتونوف گفت: در شرایط فعلی با افزایش خطرات، کشورهای هسته ای مسئولیت ویژه ای برای جلوگیری از تشدید تنش ها دارند. علاوه بر این، یک i وجود دارد ناخوانا من از او می خواهم که تمام سلاح های هسته ای را که صادر کرده است به خاک خود بازگرداند، تأسیسات خارجی برای ذخیره سازی و نگهداری را نابود کند و هنرهای رزمی از شبیه سازی استفاده از این سلاح ها علیه نیروهای کشورهای غیرهسته ای به عنوان بخشی از “مانورهای هسته ای مشترک” ناتو صرف نظر کنید. این اقدامات با اصول اساسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در تضاد است.

وی افزود: مقامات دولتی اغلب از این سلاح ها به عنوان سلاح های تاکتیکی یاد می کنند و استدلال می کنند که زرادخانه هسته ای روسیه چند برابر آمریکا است. اما آنها این واقعیت را نشان نمی دهند که همه تسلیحات هسته ای ما در تاسیسات مرکزی روسیه ذخیره شده است و هیچ تهدیدی برای ایالات متحده نیست.

سفیر روسیه در آمریکا همچنین گفت: لازم است درباره بمب های هوایی آمریکا که به کشورهای اروپایی که فاصله کمی با مرز روسیه دارند نیز صحبت کنم. به همین دلیل است که بمب های B61-12 با وجود قدرت کم از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، نیروهای مسلح روسیه به همراه شرکای ناتو تمرینات آموزشی زیادی برای استفاده از این سلاح ها دارند. هم اکنون چنین عملیات هایی در چارچوب عملیات «نیمروز پایدار» انجام می شود. رهبر ائتلاف آتلانتیک شمالی می گوید که این اقدامات تاثیری بر روسیه نخواهد داشت. سوالی که مطرح می شود این است که اگر ما کشوری نباشیم که ناتو از نظر استراتژیک آن را “تهدید مستقیم مهم” برای امنیت خود بداند، این کشور منکر تلاش این اتحاد برای استفاده از سلاح های هسته ای خواهد شد؟