ما مخالف حضور بیگانگان در منطقه هستیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر، در تماس تلفنی دکتر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، برخی مسائل دوجانبه و همچنین موضوعات مورد توجه مشترک در سطح منطقه ای و بین المللی. جهان بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور شهری به دادگستری ارضی در این گفت وگوی تلفنی درباره روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در آستانه صحبت کرد. منطقه از جمله جمهوری آذربایجان افزود: معتقدیم حضور بیگانگان در این منطقه شرایط را بدتر می کند و با این مکان مخالف هستیم.

دکتر امیر عبداللهیان وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در نشست 3+3 با روش های منطقه ای راه حل مناسب برای مناقشه قفقاز را پیدا خواهد کرد. جستجو کردن و به تلاش های خود برای حل مناقشه جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه داد.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به این نکته خاطرنشان کرد: امنیت منطقه را جزء لاینفک می دانیم و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه ای ایران می دانیم.

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در این گفتگوی تلفنی ارتباط مستقیم و مستمر وزیران امور خارجه دو کشور را نشان از عمق روابط تهران و باکو دانست و گفت: ما برای این روابط ارزش و احترام قائل هستیم. . .

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ضمن استقبال از تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان، نتایج سفر به ارمنستان و ارتقای فعالیت های اسلامی جمهوری ایران برای کمک به صلح و ثبات در منطقه را تشریح کرد.

بایراموف وی در پایان مخالفت خود را با استقرار نیروهای خارجی در منطقه اعلام کرد و بر تداوم همکاری های منطقه ای از جمله فرمت 3 + 3 به عنوان کمک به ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز با استقبال از سفر رئیس شورای اسلامی کشورمان به باکو، این سفر را گامی مهم برای کمک به توسعه روابط دوجانبه دانست.