لیر ترکیه به پایین ترین سطح خود رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، لیر ترکیه پس از دومین جهش غیرمنتظره بانک مرکزی در نرخ های بهره، با افزایش فشار بر ارزهای بازارهای نوظهور، آنها به بالاترین حد خود رسیدند.

به گزارش خبرآنلاین، ارزش این ارز با 0.4 درصد کاهش به 18.4026 در هر دلار رسید که کمترین میزان ثبت شده در ساعت 2:27 بامداد و کاهش 0.3 درصدی در 18.3819 کار انجام شد.

لیر ترکیه در عین حال رکورد سقوط شکسته شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آخرین سخنرانی خود گفت: تورم یک مشکل اقتصادی اجتناب ناپذیر نیست، در اواخر سال کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: تورم در حال حاضر مشکل ماست اما پس از آغاز سال بر این مشکل غلبه کرده و با قاطعیت به راه خود ادامه می دهیم.

اردوغان همچنین گفت: کف بازارهای کشور من موجود نیست. اما قفسه ها حتی در آمریکا، فرانسه و آلمان خالی است.

اردوغان گفت: مردم من هر نوع محصولی را که بخواهند در بازار پیدا خواهند کرد.

دولت گفت که برنامه اقتصادی آن که بر صادرات، تولید و سرمایه گذاری متمرکز است، تورم را کاهش می دهد و هدف آن کاهش افزایش قیمت مصرف کننده با تغییر کسری حساب جاری ترکیه به عنوان مازاد است.

قیمت لیر در 31 سپتامبر 1401

قیمت لیر 10 شهریور در بازار ارز تهران به 1730 تومان رسید. ارزش پول ترکیه نسبت به ابتدای سال تفاوت چندانی ندارد اما نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت نیوز، قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد تهران 1730 تومان است که نسبت به روز گذشته افزایش داشته است.

عملکرد لیر نشان می دهد که از ابتدای سال یعنی از 15 فروردین ماه که بازار آزاد ارز روی کار آمد، اختلاف کمی بین دو قسمت 1995 تومان تا 1770 تومان و ارزش لیر ترکیه وجود داشته است. دو درصد افزایش داشته است، اما قیمت لیر نسبت به سال گذشته 40 درصد در بازار ارز تهران کاهش یافته است.

بانک مرکزی ترکیه برای نجات لیر دست به کار شد

تمرکز بانک مرکزی این کشور بر اصلاحات دائمی است که ثبات قیمت ها را در چارچوب پویایی بازار آزاد تضمین می کند.

رئیس بانک مرکزی ترکیه راهکاری برای ادامه افزایش نرخ ارز لیر ترکیه ارائه کرد.

به گزارش خبرآنلاین، رئیس کل بانک مرکزی ترکیه اجرای مدل اقتصادی جدیدی را آغاز کرده است که بر رشد پایدار از طریق دستیابی به ثبات قیمت از طریق سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات تمرکز دارد.

استراتژی لیر اجرا شده توسط بانک مرکزی یکی از عناصر کلیدی این مدل اقتصادی است.

تمرکز بانک مرکزی این کشور بر اصلاحات دائمی است که ثبات قیمت ها را در چارچوب پویایی بازار آزاد تضمین می کند.

به گفته رئیس بانک مرکزی ترکیه، جایگزینی ارزهای خارجی با لیر ترکیه یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی این کشور در سال های اخیر بوده و تورم افزایش یافته است.

شایان ذکر است که بانک مرکزی ترکیه در شرایط تورم جهانی سیاست بی طرفی را در پیش گرفته است و در حالی که کشورهای جهان در حال افزایش نرخ بهره هستند، این امر بانک ها را در جهت مخالف قرار داده و نرخ بهره را برای رونق اقتصادی پایین آورده است. توسعه.

بر اساس برنامه میان مدت اقتصادی کشور، پیش بینی می شود رشد امسال و سال آینده به 5 درصد برسد.