قطع دارو در طول درمان می تواند باعث ایجاد میکروارگانیسم شود


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، نوشین محمد حسینی مدیرکل بازرسی و بازرسی فرآورده های بهداشتی سازمان غذا و دارو در گفتگوی تلفنی با طرح «روزنه» صداوسیما برای غذای 50 درصدی گفت و گو کرد. از ایرانیان آنتی بیوتیک ها.

محمد حسینی گفت: آنتی بیوتیک تنها در بیماری های ناشی از رشد باکتری در بدن تجویز می شود و برای هر باکتری خاص آنتی بیوتیک خاصی توسط پزشک تجویز می شود.

وی افزود: با مصرف معمولی آنتی بیوتیک ها دو اتفاق بسیار بد در بدن رخ می دهد. اگر فردی از مسکن یا هر دارویی استفاده کند، خود را می کشد، اما در مورد آنتی بیوتیک ها اینطور نیست، زیرا با رشد میکروب های مقاوم در بدن فردی که مستقیما دارو را مصرف می کند، علاوه بر خود بیمار، آن ها . کیست آنتی بیوتیک هایی که استفاده نمی شوند می توانند باعث آسیب شوند.

مدیرکل اداره حفاظت و نظارت بر مصرف فرآورده های بهداشتی گفت: اکثر افراد داروها را به درستی مصرف نمی کنند، یعنی زمانی که بیشتر بخواهند دارو را قطع می کنند، اما دوباره به بیماری مبتلا می شوند، داروها در طول مدت قطع می شوند. درمان و مقاومت میکروبی ظاهر می شود.

محمد حسینی گفت: ما و تمام دنیا با این معضل بزرگ بازگشت به روزی که آنتی بیوتیک ها کشف نشد، مواجه هستیم. اگر آنتی بیوتیک وجود نداشت، هیچ جراحی و شیمی درمانی و پیوند زیاد غیرممکن بود، مردم بر اثر یک بیماری ساده مانند قبل از کشف پنی سیلین می مردند.

وی با بیان اینکه مصرف آنتی بیوتیک ها در گروه حفاظت شده در کشورمان افزایش چشمگیری داشته است، گفت: آموکسی سیلین یکی از این آنتی بیوتیک ها است و از مردم می خواهیم در صورت تجویز پزشک از آنتی بیوتیک برای گلودرد و سرفه استفاده نکنند.

محمد حسینی گفت: تنها فایده ای که آنتی بیوتیک در بیماری های ویروسی دارد این است که میکروب های خوب روده را از بین می برد و سپس بدن بیمار ضعیف می شود و دوره بیماری طولانی می شود مرگ.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید