فروش غذای الاغ در «شبی در تهران»/تئاتر هنر باید زنده بماند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین الملل


شایان مستوفی کارگردان نمایشالان شبه وی در تهران روی صحنه تئاتر شهرزاد درباره سختی های اجرای نمایش در شرایط اجتماعی کنونی با خبرنگار مهر گفت: با این حال نمی توان گفت و خوانی کنیم زیرا دسترسی مستقیم به نمایش نداریم. اینترنت در فضای مجازی برای گروه هایی که کار می کنند و می خواهند از برنامه هایشان مطلع شوند ایجاد شده است تا اعتماد به نفس خواندن داشته باشند. برای کار نه یکی دو تا تغییر دادن وقتی این کار را انجام دادیم با بی احترامی و واکنش منفی برخی افراد و همکارانمان مواجه شدیم. در این مدت که اجرای نمایش را شروع کردیم، در هر نمایش حدود 20 تا 30 نفر حضور داشتیم که خوب بود، اما باز هم انتظاراتمان را برآورده نکردیم.

او از رویکرد محمد به بازیگری گفت چرمشیر داشته است، گفت: من آقای چرمشیر و از طرفی به آثار تاریخی هم علاقه مندم، بنابراین درام تاریخی نویسنده مورد علاقه ام را دوست داشتم م روی صحنه می رود اتفاقاتی که در نمایش می افتد مربوط به سال 1320 و زمانی است که رضاشاه برکنار شد و پسرش جایگزین او شد. در این مدت کشور در هرج و مرج و حکومت نظامی است و کشورهای خارجی مشغول دخالت در سیاست ایران هستند و در عین حال خرخوارها نیز وارد ایران می شود. در این بین یک گروه تئاتر تصمیم می گیرند نمایشی درباره اتفاقات روز به اجرا بگذارند و به مشکل برمی خورند.

خرید غذای الاغ i

مستوفی خاطرنشان کرد: این نمایش کمدی است و طراحی صحنه نمایش حال و هوای کلانتری را تداعی می کند و از لباس های آن زمان برای شخصیت ها استفاده شده است. نمایش دارای 2 شخصیت فانتزی دراکولا و سیندرلا با تنظیمات متفاوت است احمق او کار می کند

این کارگردان در پایان سخنان خود گفت: گروه ما از 6 ماه پیش تمرینات خود را آغاز کرد و زمانی که آماده اجرای نمایش شدیم نمی دانستیم چه خبر است و قرار بود چند اتفاق مشابه در کشور ببینیم. ماههای بعد. چند وقت پیش ما بودیم صحبت و موضوعی که تئاتر روشن می کند نباید باشد صحبت کردیم، متأسفانه به ما گفتند شما دنبال پول هستید، برای همین می خواهید به نمایش بروید، در این صورت نمایشی که فقط 20 بلیت می فروشد، توان پرداخت هزینه هایش را ندارد، یعنی. گروه آنها می توانند پول اضافی را تامین کنند. وقتی بهت میگن برو یه نمایش چه باید کرد ما باید کار کنیم هنرمند تنها منبع است درآمد او به خاطر تئاتر، او در این شرایط چگونه باید باشد؟ متأسفانه از دوستان و آشنایان و غریبه ها ناسزا شنیدیم اما مهم نیست چون معتقدیم هنر با هنر خودش می تواند در این مواقع زنده بماند.

نمایش”الان شبه در تهران» نوشت محمد چرمشیر به کارگردانی شایان مستوفی از 17 مهر تا 13 آبان در سالن 3 تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: در فضای سیاسی تا حدودی باز پس از برکناری رضاخان، یک گروه تئاتر تصمیم می‌گیرد نمایشی درباره آثار شهریور روی صحنه ببرد. 1320 بگیرشون مدیر برنامه در آن زمان از اجرای برنامه امتناع کرد و گروه تصمیم گرفتند یک شب مخفیانه این برنامه را برای دوستان خود اجرا کنند.