علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان گفت که این عارضه برای افراد مسن است. با این حال ، اکثر افرادی که آن را درک می کنند یا در دیگران می بینند علت آن را نمی دانند.

شاید بخواهید علت درمان آن را بیابید به این مقاله سوق دهید. در این مقاله می خواهیم نگاهی ویژه به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. سنکوپ می تواند توسط بسیاری از عوامل غیر تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در موقعیت بدن ایجاد شود.

همچنین تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، سنکوپ همچنین می تواند چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون ایجاد کند.

سنکوپ انتقال دهنده های عصبی چیست؟

سنکوپ عصبی (NMS) شایع ترین نوع غش و علت مکرر مراجعه به اورژانس است. همچنین به نام سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب با احساس گرما ، حالت تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” همراه است. خواب فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا بی نظمی قلبی تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلب

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی ناشی از بیماری های مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا برخی از انواع افت فشار خون است. این ممکن است خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلب هستند اما بیماری پزشکی جدی ندارند ممکن است به صورت سرپایی تحت درمان قرار گیرند ، اما در صورت وخیم بودن وضعیت پزشکی ، بررسی بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که ممکن است ارزیابی و درمان در بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر آزمایش نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است یک مانیتور قلب قابل کاشت خارجی یا سرپایی مورد نیاز باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن وخیم تر کنند ، این افزایش بعد از 70 سالگی به شدت افزایش می یابد.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات روی زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان قرمز یا سرد شوید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشادی مردمک چشم

• احساس می کنید که صداها به طور ناگهانی بسیار دور هستند.

سرگیجه ، ضعف بدن یا احساس بی وزنی سر و بدن.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلب در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوانتر که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ ایستاده را تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر از سنکوپ قلب رنج می برند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در محل کار غش در هنگام خواب معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلب در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

• شما چندین بار بیهوش شده اید.
به دست آوردن هوشیاری بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• وقتی بیهوش می شوید ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمایش میز کج ، نحوه واکنش قلب و فشار خون شما به تفاوت وضعیت بدن را تجزیه و تحلیل می کند
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• داستانی درباره آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند تب شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمتهای سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: ممکن است پزشک به شما توصیه کند که وعده های غذایی مکرر کوچک بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بلند کنید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد سنکوپ می شوند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط در بیماران با مشکلات خاص سلامتی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را رصد می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با مشکلات خاص سلامتی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. افراد مبتلا به سنکوپ باید معاینه پزشکی اولیه شامل معاینه کامل فیزیکی و سابقه پزشکی و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب را انجام دهند.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (مانند ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایشات اضافی مانند آزمایشات ورزشی ، مانیتورهای هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماریهای قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. اگر مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی هستید ، ممکن است آزمایش های تشخیصی غیر تهاجمی اضافی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگام خوابیدن روی تخته و خم شدن تخته اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و بدون بیماری جدی پزشکی معمولاً به صورت سرپایی قابل کنترل هستند. یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند به افراد مسن کمک کند.

6. افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند به افراد کم آب در جلوگیری از سنکوپ کمک کند. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. همچنین ممکن است بیماران اطفال از تغییرات دیگر شیوه زندگی مانند ورزش بهره مند شوند.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده اند که کیفیت زندگی بزرگسالان و کودکان بیمار با غش مکرر کاهش می یابد ، اما مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت جراحی است. علاوه بر این ، سایر مطالعات شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر ارتباط علائم سینکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از کلینیک های پزشکی می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر ، که بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت تمرکز دارد ، ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی دارید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید