صنایع فولاد باید به سمت کاهش وابستگی به منابع آب حرکت کنند/آگاهی به فعالیت‌های آب صنعتی


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، یکی از معضلات کشور در حال حاضر خشکسالی و کمبود آب است. در این راستا، سیاست گذاری برای کاهش مصرف آب و استفاده بهینه از این منابع، اولویت و هدف دستگاه های برتر در بخش های مختلف تولیدی و خدماتی از جمله صنعت و کشاورزی است.

لازم به ذکر است که بیشترین میزان آب غذایی در بخش کشاورزی توزیع می شود که بیش از 70 درصد غذای آبی کشور را تشکیل می دهد. با این حال، هیچ پاسخ خوبی برای مشکل فعلی کمبود آب ملی برای برنامه ریزی برای مناطق و جزایر وجود ندارد. این معضل بزرگ و همه جانبه نیازمند راه حلی جامع است که برخاسته از مدیریت مصرف آب در کشور است.

از این حیث، یکی از بخش های مهم و مهم، بخش صنعت است. بسیاری از صنایع از جمله آهن، صنایع آب-انرژی هستند که نیاز به کاهش مصرف آب به حداقل ممکن با بهینه سازی و استفاده از روش های جدید و همچنین افزایش حجم تولید و تولید دارند.

بنابراین صنعت فولاد ما نیاز به اتخاذ روش های جدید تولید فولاد با مصرف کم آب و ایجاد تولید جدید برای کاهش وابستگی به آب خام دارد.

شرکت ها برای کاهش اتکا به منابع آب زیرزمینی

مهرداد فرهادیان، عضو هیأت علمی دانشگاه و رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان گفت: بسیاری از قوانین زیست محیطی در مجلس شورای اسلامی تصویب و به مدیریت محیط زیست ارجاع شده است که همه صنایع موظف به اجرا هستند. اما سوال بزرگ این است که چقدر صنعت ما با اینها درگیر است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم شرکت‌های بزرگ آهن‌آهن به‌ویژه استان اصفهان به دلیل مشکلات بزرگی که در حوزه آب داریم، باید برای کاهش اتکا به سنگ‌آهن، آب‌های زیرزمینی و منابع آب خام و فعالیت‌های کاری و پیگیری اقدام کنند. گام‌های اول؛ اما دیگر تولیدکنندگان ذوب آهن اصفهان مدت‌هاست به این موضوع فکر می‌کنند که باید سریع انجام شود.

فرهادیان درباره مکان یابی بازیافت فاضلاب به عنوان اولین گام گفت: یکی از بهترین اقداماتی که فولاد مبارکه انجام می دهد جمع آوری و ذخیره فاضلاب شهرها و شهرهای اطراف، تحویل به استانداردهای آب شرب و فناوری های غشایی و عملکرد است. از چرخه غذا.” از آن استفاده می کند؛ این یکی از پربارترین عملیاتی است که فولاد مبارکه در حوزه فاضلاب کلان شهرها انجام داده است.

رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان گفت: این موضوع باعث ارتقای سلامت مردم ساکن در این شهرها می شود و حوزه بازیافت آب توانسته است تا حد مشخصی به منافع شرکت ها دست یابد و اتکا به زاینده رود را کاهش دهد. رودخانه. و منابع آب زیرزمینی

ذخایر آب خام فولاد مبارکه تا چهار سال آینده تمام می شود

بر این اساس محمد یاسر طیب نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: تصفیه خانه های کارخانه فولاد مبارکه راندمان مصرف فاضلاب شهر را به 90 درصد می رساند، مشکلی برای جمع آوری آب وجود ندارد. انتقال فاضلاب به 9 شهرداری اطراف فولاد مبارکه در حال انجام است و در تصفیه خانه بزرگی که در کارخانه تعبیه شده است، فاضلاب شهری توزیع می شود.

وی افزود: برای اجرای طرح‌های مربوط به تصفیه و بازیافت آب، انتقال آوارگان 6 شهر جدید را در این پروژه راه‌اندازی کرده‌ایم و مراحل اولیه این انتقال به پایان رسیده است.

طیبانیا گفت: مصرف آب خام فولاد مبارکه در 4 سال آینده به صفر می رسد.

جزء صنعتی آب زاینده رود چیست؟

محمود چیتیان، معاون حفاظت و مدیریت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان درباره بازدهی بالای فعالیت‌های صنعتی از حوضه زاینده‌رود گفت: میزان برداشت بالای صنایع کل مساحت حوضه زاینده‌رود 61 میلیون مترمربع در سال است که از این میزان برداشت می‌شود. . تقریباً 40 میلیون مترمکعب آب خام 10 میلیون مترمکعب استحصال آب زیرزمینی و تقریباً 11 میلیون مترمکعب برای استخراج فاضلاب است.

وی افزود: بر اساس مصوبات شورای عالی آب، خوراک بنگاه های دولتی از آب رودخانه زاینده رود کاهش و با فاضلاب جایگزین می شود. به همین دلیل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ضمن پیگیری شرکت‌های فعال در این زمینه، آب عرضه‌شده به آنها را کاهش داده است. و مصرف آب خام شرکت های بزرگ دولتی از 90 میلیون متر مکعب در دهه 70 به 40 میلیون متر مکعب در حال حاضر افزایش یافته است.

چیتیان گفت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه اقدام به بازیافت آب کرده و با متحمل شدن هزینه های گزاف و زحمات فراوان در زمینه کاهش آلودگی، مصرف آب را کاهش داده است. همچنین جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب برای جایگزینی با جزئی از خوراک آب خام از دیگر اقدامات این صنعت است.

معاون نگهداری و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در تشریح عصاره های فولاد مبارکه در سال های گذشته گفت: کل عصاره های فولاد مبارکه سالانه 19 میلیون مترمکعب، از رودخانه 7.5 میلیون مترمکعب و 7 میلیون مترمکعب است. متر مکعب از خط شرب از 2 میلیون متر مکعب فاضلاب و 2.5 میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی استخراج می شود.


جدول نرخ خوراک صنایع عمده حوضه زاینده رود

انتهای پیام/ 63128 / الف /
این را برای صفحه اول در نظر بگیرید