سال گذشته 226 هزار عنوان کتاب از کتابخانه های گلستان امانت گرفته شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرنگار مهر، عبدالحی میرزاعلی عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار داشت: کتابخانه ها به عنوان بزرگترین شبکه عمومی کشور پس از مدارس توانسته اند نقش مهمی در ارتقای فرهنگ کشور در همه فرهنگ ها ایفا کنند. و فضاهای اجتماعی

مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان گفت: ایران رتبه نخست کتابخانه های منطقه و جهان اسلام را دارد و در آسیا پس از ژاپن، چین و هند در ارائه خدمات فرهنگی به ویژه کتابخانه ها رتبه چهارم را دارد.

میرزاعلی با بیان اینکه گلستان دارای 63 باب کتابخانه در میانه استان است، افزود: از این تعداد 35 باب کتابخانه شهرستانی، 38 باب کتابخانه روستایی، 11 کتابخانه تعاونی و یک باب کتابخانه خصوصی در روستای بالاجاده کردکوی است.

وی گفت: کتابخانه های دولتی گلستان دارای 42 هزار و 910 عضو و بیش از 127 هزار نسخه کتاب است که در سال گذشته 226 هزار و 926 جلد کتاب از کتابخانه های دولتی به امانت گرفته شده است.

میرزاعلی گفت: در دو سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا تعداد اعضای کتابخانه‌ها کاهش یافته است، زیرا کتابخانه‌ها مدت‌هاست که تعطیل بوده‌اند، کتابخانه استانی قبل از کرونا 53 هزار عضو داشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان تعداد کودکان اعضای کتابخانه های استان را 13 هزار و 220 نفر، تعداد اعضای نوجوان را 12 هزار و 776 نفر، تعداد اعضای جوانان را 8 هزار و 221 نفر با احتساب بسیاری از بزرگسالان اعلام کرد. تعداد اعضا 8 هزار و 181 نفر است. وی افزود: این کتاب در بین کودکان و نوجوانان بسیار محبوب است.

وی گفت: کوچکترین آنها کودکی یک ساله و بزرگ ترین آنها بیش از 90 سال سن دارد.

میرزاعلی گفت: به طور متوسط ​​هر کتابخانه روستایی 400 نفر و هر روستا بیش از 2500 نفر جمعیت دارد که اگر خانه ای به کتابخانه ها داده شود طبق قانون ابزاری یک نفر از یک روستا. به کتابخانه اختصاص داده شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان از افتتاح کتابخانه نگین شهر در دهه مبارک فجر خبر داد و افزود: کتابخانه ای در منطقه و شهر مخفی مراوه تپه و شعبه ای از کتابخانه روستا در قره داشلی در حال ساخت است. بندرترکمن که به زودی افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 49 درصد هزینه های کتابخانه ها توسط شوراهای کشوری پرداخت شده است، گفت: طبق قانون نیمی از درآمد شهرستان ها باید در اختیار کتابخانه قرار گیرد و مردم در استان گلستان توسط برخی پرداخت می شوند. از شهرداران 100% یا بیشتر.. برخی شهرداران 50% و برخی شهرداران کمتر از 50% پرداخت کردند.

مدیرکل کتابخانه های گلستان گفت: رشد درآمد استانی ما 29 هزار و 562 میلیون ریال است و سال گذشته 534 میلیون ریال توسط مراجعه کنندگان در اختیار کتابخانه ها قرار گرفت.

میرزاعلی توضیح داد: در ایام کرونا، طرح صفحه کتاب را در کل استان اجرا کردیم، در این طرح همکاران کتاب ها را به صورت رایگان به منازل اعضا تحویل می دهند و کتاب های مطالعه را جمع آوری و به کتابخانه برمی گردانند.