ساعت کاری مراکز تست فنی تغییر کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و بین المللیبه گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا مفیدی رئیس رصدخانه فنی تهران با اشاره به تحویل 502 هزار دستگاه خودرو به رصدخانه فنی تهران در سه ماهه اول سال 1401 گفت: تعداد متقاضیان در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش داشته است. است. علاوه بر این، 390000 خودرو از 502000 خودرو به مراجع اولیه متصل شدند.

رئیس اداره معاینه فنی خودرو تهران درباره آمار خودروهای تخلیه شده در خرداد 1401 گفت: در یک ماه گذشته 50 هزار مورد خطای آلایندگی رخ داده است. همراستایی 29 هزار و 13 هزار راکب، 37 هزار تست سرخ کردنی و ظاهراً 53 هزار مورد شناسایی و برای تست فنی سوارکاران متوقف شده، مشکل حل شده است. در مجموع نزدیک به 25 درصد خودروها در اولین سفر به دلیل خطای فنی معاینه فنی دریافت نکردند. علاوه بر این، بسیاری از خودروها معیوب بوده اند.

مفیدی با بیان اینکه از ابتدای امسال تا پایان خرداد نزدیک به 372 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده است، افزود: از این تعداد نزدیک به 69 هزار مورد مربوط به معاینه فنی است. نزدیک به 19 درصد خودروهای تحویلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی بهتری هستند.

وی با گرامیداشت هزینه اولین تور معاینه فنی تاکسی های تهران در هشت مرکز معاینه فنی بیهقی، سراج، الغدیر، شقایق، دماوند، چمران، نیایش و کارشناسان آب در سال جاری رایگان هستند، گفت: با تشکر سامانه تاکسی سیما، رانندگان قابل مصاحبه و مدیریت هستند تا در هر زمان از سال برای اولین سفر خود از این طرح رایگان به مراکز تست فنی آگهی شده استفاده کنند. این طرح رایگان که از سال 1400 اجرا می شود، با هدف کاهش آلودگی هوا، حمایت مالی از رانندگان خیریه، ترویج فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه پزشکی و نگهداری در سلامت انسان است.

رئیس رصدخانه فنی تهران درباره نحوه عملکرد این مراکز توضیح داد: در حال حاضر روزانه نزدیک به 4000 خودرو به رصد فنی تهران مراجعه می کنند و لیستی از تمامی مراکز موجود نیست. همچنین با توجه به تراز، کاهش تعداد مراجعات و تغییر ساعت اداری، از ابتدای تیرماه 1401، پایان کار مراکز به ساعت 16 تغییر کرده است.

مفیدی همچنین بیان کرد: مراکز هیدرولوژیست، سراج، خاوران، امام رضا (ع)ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام، چیتگر، ابوذر و تمامی واحدهای سیار از ساعت 7 الی 16 و بیهقی، نیایش، دماوند، الغدیر و ایران خودرو از ساعت 7 الی 15 با مراکز شقایق و چمران. از ساعت 7 صبح تا 14 بعد از ظهر فعالیت خواهند کرد. ساعت کاری مراکز بر اساس تعداد بازدید و نیاز افراد محلی در هر مرکز برنامه ریزی می شود.

وی در خصوص خودروهای مشمول معاینه فنی در سال 1401 نیز گفت: طبق قانون، خودروهای انفرادی از زمان انتشار به مدت چهار سال مشمول معاینه فنی نمی‌شوند، بنابراین از بومی‌ها درخواست می‌شود در طول سال نسبت به توزیع رفرنس‌ها و پرهیز از مشکل فنی اقدام کنند. inspection.center in در روزهای اول سال فقط خودروهایی که چهار سال از ساخت آنها می گذرد روی کره ماه بوده و به مراکز می روند؛ به عنوان مثال در تیرماه 1401 خودروهای ساخت تیرماه 1397 و قبل از آن معاینه فنی شدند. در آبان ماه 1401 خودروهای تولیدی آبان 1397 و پیش از آن برای معاینه فنی معرفی شدند.

رئیس اداره بازرسی فناوری خودرو استان تهران درباره بهترین معاینه فنی در شهرهای بزرگ تهران افزود: بهترین معاینه فنی در 9 مرکز منتخب بیهقی، سراج، آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، چمران و خاوران انجام شد. این نهادهای تعیین شده ضوابط نظارتی و بررسی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گواهی معتبری برای ایجاد دید فنی بهتر است. خودروها در صورت داشتن شرایط لازم می توانند آخرین معاینه فنی و یا بهتر را انجام دهند و با اخذ معاینه فنی ارتقا یافته از 30 درصد تخفیف در هزینه حمل و نقل در طرح تخفیف و حمل و نقل بهره مند شوند. لازم به توضیح است که تفاوت بین بازرسی بالا و بازرسی معمولی فقط در تست آلایندگی خودرو است و از نظر هزینه همخوانی دارد.