سازمان ملل: کره شمالی برای آزمایش های هسته ای بیشتر آماده می شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از آنکه مقامات غربی گفتند کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام اولین آزمایش هسته ای خود از سال 2017 است، سازمان ملل این ادعا را تکرار کرد.

بر اساس گزیده ای از گزارش محرمانه سازمان ملل که توسط رویترز مشاهده شده است، کره شمالی در حال آماده شدن برای آزمایش هسته ای در شش ماه اول سال جاری است.

بازرسان ویژه ضد ممنوعیت در اوایل روز جمعه به کمیته تصمیم‌گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد کره شمالی ارائه کردند: «عملیات در تأسیسات آزمایش هسته‌ای پونگی-ری راه را برای آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر برای تولید سلاح‌های هسته‌ای باز می‌کند».

به گزارش رویترز، در این گزارش آمده است: “کره شمالی به توسعه توانایی خود برای تولید مواد منفجره در سایت یونگ بیون – تاسیسات هسته ای اصلی کره شمالی که در آن اولین رآکتورهای هسته ای در آنجا کار می کردند” ادامه می دهد.

دفتر نماینده دائم کره شمالی در سازمان ملل به درخواست رویترز برای توضیح درباره این گزارش محرمانه پاسخی نداد.

بازرسان سازمان ملل همچنین در این گزارش گفتند که بررسی‌ها نشان می‌دهد که پیونگ یانگ در حداقل یک هک بزرگ در سرقت صدها میلیون دلار از دارایی‌های کریپتو دست داشته است.

در این گزارش آمده است: «سایر فعالیت‌های سایبری با تمرکز بر سرقت اطلاعات و روش‌های سنتی کسب اطلاعات ارزشمند در مورد برنامه‌های ممنوعه کره شمالی، از جمله سلاح‌های کشتار جمعی، ادامه دارد».

ناظران در این گزارش نوشتند: «کره شمالی سایت آزمایش هسته‌ای خود را آماده کرده است، اگرچه هیچ دستگاه هسته‌ای آزمایش نشده است». این کشور در نیمه اول سال 2022 به سرعت بخشیدن به برنامه های موشکی خود ادامه داد.

در همین حال، نمایندگی دائم کره شمالی در سازمان ملل متحد هشدار داد که هیچکس حق ندارد از این کشور به دلیل استفاده از حق دفاع از خود با سلاح هسته ای انتقاد کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید