رژیم های کتوژنیک برای درمان دیابت نوع 2

رژیم های غذایی کتوژنیک از سال 1924 در اطفال برای درمان صرع استفاده می شود. رژیم کتوژنیک (کتوژنیک) رژیمی است که دارای چربی زیاد و کربوهیدرات کم است. طراحی رژیم کتوژنیک برای تغییر سوخت متابولیک بدن از سوزاندن کربوهیدرات ها به چربی ها است. در رژیم کتو، بدن شما به جای شکر، چربی را به انرژی تبدیل می کند. کتون ها محصول جانبی این فرآیند هستند.

در طول سال‌ها، رژیم‌های کتوژنیک برای درمان دیابت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از دلایل این بود که دیابت را از ریشه با کاهش دریافت کربوهیدرات درمان می کند، که منجر به کاهش قند خون می شود، که به نوبه خود نیاز به انسولین را کاهش می دهد، که مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک مرتبط را به حداقل می رساند. به این ترتیب، رژیم کتوژنیک می تواند سطح قند خون را بهبود بخشد و در عین حال نیاز به انسولین را کاهش دهد. این دیدگاه رژیم های کتو را به عنوان یک برنامه بسیار ایمن تر و موثرتر از تزریق انسولین برای مقابله با مصرف غذاهای پر کربوهیدرات نشان می دهد.

رژیم کتوژنیک در واقع یک رژیم غذایی بسیار محدود کننده است. برای مثال، با رژیم کتو کلاسیک، حدود 80 درصد کالری مورد نیاز توسط چربی و 20 درصد توسط پروتئین ها و کربوهیدرات ها پوشش داده می شود. این یک انحراف قابل توجه از هنجار است، جایی که بدن توسط قندهای حاصل از هضم کربوهیدرات تغذیه می شود، اما با محدود کردن شدید کربوهیدرات ها، بدن مجبور می شود به جای آن از چربی استفاده کند.

یک رژیم غذایی کتوژنیک به مصرف رژیم غذایی سالم چربی های مفید مانند روغن نارگیل، کره علف خوار، تخم مرغ ارگانیک در مرتع، آووکادو، ماهی مانند سالمون، پنیر دلمه، آووکادو، کره بادام و آجیل خام (اسند خام و ماکادامیا) نیاز دارد. افرادی که از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند از نان، برنج، سیب زمینی، پاستا، آرد، سبزیجات نشاسته ای و محصولات لبنی اجتناب می کنند. رژیم غذایی از نظر ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی ضعیف است و نیاز به مکمل دارد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات اغلب برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه می شود زیرا کربوهیدرات ها به قند خون تبدیل می شوند که در مقادیر زیاد باعث افزایش قند خون می شود. بنابراین برای یک دیابتی که قبلاً قند خون بالایی دارد، خوردن غذاهای اضافی قندی مانند یک خطر است. تغییر تمرکز از قند به چربی ممکن است منجر به کاهش قند خون در برخی از بیماران شود.

تغییر منبع انرژی اولیه بدن از کربوهیدرات ها به چربی باعث می شود که محصول جانبی متابولیسم چربی، کتون ها، در خون باقی بماند. برای برخی از بیماران دیابتی، این می تواند خطرناک باشد، زیرا تجمع کتون می تواند خطر ابتلا به کتواسیدوز دیابتی (DKA) را ایجاد کند. DKA یک اورژانس پزشکی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. علائم DKA عبارتند از: قند خون بالا، خشکی دهان، پلی اوری، حالت تهوع، تنفس با بوی میوه و مشکل در تنفس. عوارض می تواند منجر به کمای دیابتی شود.