رویت 24 جنگنده و 5 ناو جنگی چینی در اطراف جزیره تایوان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، وزارت دفاع تایوان امروز در بیانیه ای اعلام کرد که عملیات نظامی چین در اطراف این جزیره ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع تایوان از رویت 5 ناو جنگی و همچنین 24 فروند جنگنده نظامی چینی در نزدیکی جزیره خبر داده و اعلام کرده است که این هواپیماها به «خط میانی» تنگه تایوان منتقل شده اند.

وزارت دفاع تایوان در توئیتی در این باره نوشت: 5 فروند جنگنده از نوع «شنیانگ جی-16» و «جی-11» متعلق به نیروی هوایی چین از مرحله نهایی تنگه تایوان عبور کردند.

اظهارات تایوان در مورد تحرکات نظامی چین در نزدیکی این جزیره در شرایطی مطرح شده است که اخیرا برای اولین بار پس از بازدید نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه با عبور دو ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا اعلام شد. از طریق تایوان

این در حالی است که ارتش چین پیش از این با صدور بیانیه ای در واکنش به سفر هیئت آمریکایی به تایوان از انجام عملیات نظامی جدید در آب ها و حریم هوایی اطراف تایوان خبر داده بود.

ارتش چین با بیان اینکه در این رزمایش انواع تسلیحات و تسلیحات آزمایش خواهد شد، افزود: این رزمایش یک تمرین نظامی استاندارد برای پاسخگویی به موقعیت‌های مختلف در تنگه تایوان است.

مرحله جدید تنش ها در تایوان پس از آن آغاز شد که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در 11 اوت علیرغم هشدار مقامات چینی از جزیره تایوان بازدید کرد. سفری که مقامات چینی می گویند ناقض سیاست «چین واحد» است.

کمتر از 2 هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چندین دیپلمات آمریکایی و فرانسوی از این کشور دیدن کردند. در همین حال، فرماندار ایالت ایندیانا آمریکا نیز اخیرا به تایوان آمده است. سفر پس از زلزله در منطقه شرق آسیا ادامه دارد.