روسیه در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، تاس گفت: “واسیلی نبنزیا”، ‌ ‌ ‌ را گوترش او می خواست هر کاری که می تواند انجام دهد تا اوکراین را از انجام تحریکات “بمب کثیف” جلوگیری کند.

در این نامه آمده است: ما از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا تمام توان خود را برای جلوگیری از وقوع این اقدام شنیع انجام دهد.

نبنزیا وی هشدار داد: ما استفاده از بمب کثیف توسط دولت کیف را یک اقدام تروریسم هسته ای می دانیم.

تاس همچنین در گزارش خود به اطلاعات دریافتی از وزارت دفاع روسیه استناد کرده و بر اساس این اطلاعات، وی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که این اقدام تحریک آمیز با حمایت غرب امکان پذیر است. کشورها، و روسیه می خواهد که کشورهای غربی تأثیر خود را بر فرهنگ داشته باشند. اف تسلیم نقشه های شیطانی شوید تا آرامش و امنیت را در این بین حفظ کنید جهان تهدید به توقف کرد.

نماینده روسیه در نامه خود همچنین تأیید کرد: در مبارزه با تبلیغات روسیه، ما می خواهیم تأیید کنیم که فدراسیون روسیه قصد استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین را ندارد.

این نامه در همان زمان ارسال شد “آره استولتنبرگدبیر کل ناتو ولوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده و بن والاس وزیر دفاع بریتانیا در مورد ادعاهای روسیه در مورد استفاده اوکراین از بمب های کثیف بحث کردند. دبیر ناتو گفت: “من با آستین و والاس در مورد ادعای نادرست روسیه صحبت کردم و ادعای مسکو را مستند کردم که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از بمب کثیف در خاک خود است، حتی اگر متحدان ناتو آن را رد کرده اند.” روسیه نباید از این ادعا به عنوان بهانه ای برای افزایش تنش استفاده کند. ما نمی توانیم از اوکراین حمایت کنیم.

استولتنبرگ قبل از مصاحبه برای سیاست او گفت باور ندارد که اوکراین بتواند از “بمب های کثیف” در خاک خود استفاده کند.

قبل از روز دوشنبه، “ایگور کریلوف“رئیس نیروهای هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی (NCB) روسیه گفت که قدرت اف انفجار بمب کثیف وی توضیح داد که در صورت انفجار بمب کثیف، ایزوتوپ های رادیواکتیو توسط یک سیستم نظارت مرکزی شناسایی می شوند. جهان در اروپا و سپس روسیه را به استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی متهم کرد. مطابق با کریلوفیک بمب کثیف ممکن است حاوی اکسید اورانیوم از عناصر سوخت هسته ای مصرف شده در انبار سوخت هسته ای باشد. علاوه بر این، ذرات رادیواکتیو از ذخایر سوخت هسته ای چرنوبیل می توانند استفاده شوند.

فرمانده ارتش توضیح داد: «بمب کثیف» محفظه‌ای حاوی مواد رادیواکتیو و مواد منفجره است و زمانی که مواد هسته‌ای منفجر می‌شود، با موج انفجار پخش می‌شود، مناطق وسیعی را آلوده می‌کند و مسمومیت با تشعشعات رادیواکتیو می‌شود.

از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزارت دفاع روسیه دیروز اعلام کرد که اوکراین می تواند از یک بمب کثیف (بمبی حاوی مواد رادیواکتیو) در خاک خود استفاده کند و به این منظور به دنبال انتقاد از مسکو بود.

دیمیتری هم همینطور پسکوف سخنگوی کاخ کرملین همچنین از تهدید استفاده از کلید به عنوان یک حقیقت خبر داد اف از “بمب کثیف” او این تصمیم را تایید کرد گرفتن این به کشورهای غربی بستگی دارد که آن را باور کنند یا نه به خاطر شری که از آن بیرون می آید.

پسکوف وی گفت: اینکه آنها (غرب ها) به طرف روسی اعتماد ندارند به این معنا نیست که دیگر تهدید استفاده از بمب کثیف شنیده نمی شود و از بین خواهد رفت. تهدید همچنان در قدرت است. این اظهارات توجه وزارت امور خارجه روسیه را به خود جلب کرد و اکنون بر غرب است که به این تهدید اعتقاد داشته باشد یا خیر.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در بیانیه ای جداگانه اشاره کرد که مسکو در حال آماده شدن برای طرح موضوع استفاده کی یف از بمب خوشه ای در سازمان ملل است.

نگرانی‌های مسکو در این مورد در بحبوحه ترس فزاینده رهبران غربی و رسانه‌ها در مورد احتمال وقوع جنگ هسته‌ای در اوکراین ایجاد شده است. در واقع، بسیاری از رسانه‌ها و مقامات غربی یا کاملاً از دکترین سلاح‌های هسته‌ای روسیه بی‌اطلاع هستند یا به سادگی در مورد آن دروغ می‌گویند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح های هسته ای بدون هیچ گونه تهدید جدی برای این کشور ممنوع است.

“بمب کثیف” را “دستگاه تحویل”. رادیویا همان طور که RDD شناخته می شود، ترکیب یک ماده منفجره معمولی با مواد رادیواکتیو است. اینگونه است یک بمب دینامیت و سایر مواد منفجره اغلب برای انتشار غبار یا دود رادیواکتیو و ایجاد آلودگی رادیواکتیو استفاده می شود.