رهاسازی نفتکش ایرانی پس از 6 ماه – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، پس از توافق مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، نفتکش ایرانی پس از ۶ ماه توقیف، ساعاتی پیش آب های یونان را به مقصد سفر خود ترک کرد.

به گزارش تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای درباره موفقیت کشورمان در برنامه سیاسی-حقوقی و رهاسازی یک نفتکش حامل پرچم ایران از دست دولت آمریکا و … علاوه بر این. پس از توافق مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، نفتکش ایرانی چند ساعت قبل و بعد از ممنوعیت شش ماهه، آبهای یونان را برای سفر قبلی خود ترک کرد.

این کشتی که اردیبهشت ماه سال جاری با پرچم کشورمان در آب های بین المللی به مقصد خود حرکت می کرد به دلیل شرایط بد جوی و نقص فنی مجبور به پناه بردن به بنادر یونان شد و بد نیست، طبق استانداردهای جهانی کار نمی کند. پس از توقیف، به یک کشتی اجاره ای توسط یک شرکت آمریکایی فرستاده شد تا به آمریکا منتقل شود.

اقدام یونان که با استناد به رای دادگاه محلی و ظن همکاری حقوقی با آمریکا انجام شد، از ابتدا با مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و با توجه به اینکه این اقدام نقض قانون تلقی شد. حقوق بین الملل دریانوردی آزاد، اقدامات جمهوری اسلامی ایران اقدامات سیاسی و حقوقی را در پروژه خود قرار داد تا موفقیت آمیز باشد.

با ترکیبی از رویه های برنامه ریزی شده، رعایت حقوقی و دادخواهی و مذاکرات، در نهایت با وجود فشار قانونی دولت سوم برای ادامه فعالیت های دزدی دریایی، تصمیم دادگاه ناحیه اول یونان مبنی بر توقیف نفتکش ایرانی به منظور حمایت که طرف آمریکایی در دادگاه های تجدیدنظر و عالی یونان رد شد و تصمیم به استرداد محموله گرفته شد و محموله مذکور مجدداً برای نفتکش ایرانی ارسال خواهد شد و ترتیبی اتخاذ خواهد شد تا نفتکش و محموله آن به خاک یونان را ترک کنند اب.

در این چارچوب و برای حل موضوع، در چند ماه گذشته مذاکرات و گفت‌وگوهایی بین دو کشور ایران و یونان انجام شد و تفاهم‌نامه‌ای بین طرفین امضا شد.

بر اساس این تفاهم نامه که در جریان سفر نماینده دولت یونان به تهران به امضای مقامات بندری و دریانوردی دو کشور رسید، طرفین پیشنهاد همکاری برای ارتقای امنیت دریایی در این برنامه را دادند.

در همین رابطه مقرر شد علاوه بر کشتی حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران، دو کشتی یونانی نیز که در ماه های اخیر به دلیل اختلافات حقوقی در خلیج فارس مسدود شده بودند، به صورت همزمان توقیف شوند. آنها به سمت مقصد حرکت کردند.