رفتار دوگانه آمریکا و طالبان/کنگره اعتماد نکردن به طالبان است


به گزارش خبرگزاری فارس، صادق سلیمی بنی از اعضای هیئت علمی پژوهشکده امام صادق (ع) در مقاله ای با عنوان «رفتار دوگانه آمریکا و طالبان/ کنگره به طالبان اعتماد ندارد» یک سال نوشت. را گذرانده است. از زمان خروج آمریکا و ظهور مجدد طالبان در افغانستان. اما روابط بین ایالات متحده و طالبان پیچیده و اغلب متناقض است. یکی از جنبه های این روابط آشفته، بی اعتمادی کنگره به طالبان است.

اکنون کاملاً مشخص است که دو اندیشی آمریکا در قبال طالبان، همان اقدام مستقیم یا غیرمستقیم برای تضعیف حاکمیت این حکومت و پذیرش ضمنی، پذیرش کامل موضع این گروه است. اما از آنجایی که هنوز مشخص نیست طالبان در برابر آمریکا چگونه رفتار و عمل خواهند کرد، می توان پیش بینی کرد که آمریکایی ها برای تضعیف آنها اقدام کنند. به همین دلیل، ایالات متحده همچنان مشاغل زیادی را علیه طالبان حفظ می کند.
در واقع، ایالات متحده دو بار با طالبان برخورد کرده است. همانطور که در این یادداشت مطرح شد:

کنگره با مشروعیت بخشیدن به حکومت طالبان مخالف است.
زمانی که طالبان به قدرت رسیدند، بسیاری از اعضای کنگره مخالفت خود را با پذیرش حکومت طالبان توسط دولت آمریکا اعلام کردند. برخی در کنگره از دولت خواستند که طالبان را نپذیرد. علاوه بر این، به اصرار برخی از اعضای کنگره، آنها خواستار قانونی برای محدود کردن توانایی دولت برای به رسمیت شناختن روابط دیپلماتیک با دولت طالبان شده‌اند که به سه مورد از آنها اشاره شده است:
• دن کرنشاو در 24 اوت 2021 گفت که ایالات متحده نباید تحسین و روابط دیپلماتیک خود را با طالبان افزایش دهد.
• سناتور مارکو روبیو همچنین در 14 سپتامبر 2021، استفاده از بودجه برای تطبیق یا اجرای سیاست ایالات متحده برای به رسمیت شناختن طالبان را اعلام کرد.
قانون 5272 که توسط جان کرتیس در 17 سپتامبر 2021 معرفی شد، از وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌خواهد که نمایندگان ایالات متحده را به سازمان‌های بین‌المللی هدایت کند تا اطمینان حاصل شود که این سازمان‌ها به طالبان کمک نمی‌کنند. افغانستان، برای محافظت

نامزدهای کنگره و تحریم تروریست ها
اگرچه یک سال از تسلط طالبان بر افغانستان می گذرد، ایالات متحده همچنان به ارائه قوانین مرتبط با تحریم ها به طالبان، از جمله تعیین FTO، ادامه می دهد:
• مایک گالاگر قانون 5127 را معرفی کرد که لغو تحریم های دوجانبه یا چندجانبه علیه طالبان را ممنوع می کند.
• اسکات پری لایحه 5236 را ارائه کرد که لغو تحریم ها علیه طالبان را ممنوع می کند.
• سناتور لیندسی گراهام و مایکل والتز اعلام کردند که وزیر امور خارجه ایالات متحده باید طالبان را به عنوان یک سازمان تروریستی بین المللی معرفی کند.
• سناتور مارکو روبیو قانونی را ارائه کرد تا به وزیر امور خارجه دستور دهد تا طالبان را به عنوان FTO معرفی کند. همچنین به رئیس جمهور دستور می دهد تا تحریم های ویژه ای را بر خارجی هایی که از طالبان حمایت می کنند یا در مذاکرات با آنها شرکت می کنند، اعمال کند.
• سناتور تام کاتن لایحه 2770 مجلس نمایندگان را معرفی کرد که به وزیر امور خارجه دستور داد تا طالبان را به عنوان FTO معرفی کند.
• سناتور جیمز برد لایحه 2863 مجلس نمایندگان را معرفی کرد که به رئیس جمهور دستور می دهد تا اعضای طالبان و سایرین را که از گروه های تروریستی حمایت می کنند، تحریم کند. این اقدام همچنین رئیس جمهور را هدایت می کند تا تحریم های یک جانبه را علیه خارجی هایی که به تشخیص رئیس جمهور از طالبان حمایت می کنند، اعمال کند.

فشار بالا به قیمت فاجعه انسانی
به نظر می رسد کنگره با حفظ تحریم ها علیه طالبان برای جلوگیری از دسترسی این گروه به منابع مالی و ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان موافقت کرده است. این در حالی است که افغانستان پیش از طالبان با مشکلات جدی مواجه بوده است. به همین ترتیب، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گفت که “یک میلیون کودک افغان به دلیل بیماری های جدی که به موقع درمان نمی شوند در معرض خطر مرگ قرار دارند”. اما ایالات متحده به حفظ تحریم ها برای سرکوب طالبان ادامه می دهد و باعث یک فاجعه انسانی می شود.
اهداف کنگره
با مرور وقایع یاد شده می توان دریافت که رابطه آمریکا و طالبان پیچیده است و درگیری های زیادی وجود دارد. جهت گیری سیاسی کنگره این را به خوبی نشان می دهد.

• اولین کار. به رسمیت نشناختن دولت طالبان توسط آمریکا و مجازات کشورهایی که طالبان را به رسمیت می شناسند. به همین دلیل، شدیدترین مجازات ها را علیه طالبان حفظ کرده و اجرا می کنند، حتی اگر ادامه آن باعث آسیب به مردم شود.
• گام دوم: کنگره با حمایت از نهادهای ضد طالبان در افغانستان به تلاش برای کاهش قدرت این گروه ادامه می دهد که در جاهای دیگر پیامدهای منفی خواهد داشت. اما آمریکا فقط به فکر منافع خود است که تا 20 سال به دست نمی آید.

عمل متقابل
فراموش نکنید که طالبان نیز استراتژی مشابهی دارند. طالبان می دانند که چگونه با کشورهای مخالف و رقابت با ایالات متحده و درک دولت خود روابط دوجانبه برقرار کنند که فشار و تحریم های ایالات متحده را تضعیف می کند. در واقع، در مقابل این، ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا رویکرد تنبیهی بیشتری را در قبال طالبان نشان دهد و در صورت اتخاذ این رویکرد (نه چندان دور) در افغانستان، بحران در افغانستان به نقطه آسیب خواهد رسید. نتیجه ای برای منطقه خواهد داشت. بنابراین، برای حفظ وجهه آمریکا در جهان و جلوگیری از نزدیک شدن طالبان به چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران، تلاش خواهد کرد تا اقداماتی را انجام دهد تا طالبان به جای خود فکر نکنند. از کار
بنابراین اقدامات بد آمریکا می تواند نفوذ بین المللی آنها را تضعیف کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید