رئیس جمهور تونس قانون اساسی جدید این کشور را تصویب کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «قیس سعید» رئیس جمهور تونس قانون اساسی جدید این کشور را تصویب کرد که پیش از این به رای گذاشته شده بود.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور تونس در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم این کشور گفت: با تصویب قانون اساسی جدید تونس، نتایج انتخابات شامگاه سه شنبه به تایید هیئت ویژه انتخابات و پس از انجام جلسات استماع رسید. . سیر انقلاب و تاریخ تونس اصلاح شد.

وی ضمن تقدیر از تلاش ها برای برگزاری رای گیری در مورد قانون اساسی جدید تونس افزود: مردم تونس در انجام وظایف انتخاباتی خود برای اصلاح مسیر تاریخ دریغ نکردند.

لازم به ذکر است که کمتر از یک ماه پیش قیس سعید رئیس جمهور تونس الگوی قانون اساسی جدید تونس را با توجه به اختیارات رئیس جمهور و نقش پارلمان و قوه قضائیه منتشر کرد. نهادهایی که بر قدرت رئیس جمهور نظارت می کنند کاهش یافته و حذف خواهند شد.

این قانون اساسی در جریان انتخابات تونس با 96 درصد تصویب شد، البته میزان مشارکت در انتخابات تنها 31 درصد بود و همین موضوع باعث اعتراضات زیادی در تونس برای اجرای قانون اساسی جدید شد.

مخالفان قیس سعید، رئیس جمهور تونس، که در رای گیری قانون اساسی ماه گذشته تقلب کرد و اکنون با قانون اساسی جدید که لازم الاجرا می شود، مخالف هستند، می گویند قانون اساسی جدید با واگذاری قدرت نزدیک به ریاست جمهوری، دستاوردهای دموکراتیک تونس از انقلاب 2011 را معکوس می کند.

از سوی دیگر رئیس جمهور تونس و حامیانش می گویند که نظام سیاسی این کشور برای نجات تونس از سال ها ضعف و فلج سیاسی نیاز به تغییر دارد، بنابراین از اصلاح قانون اساسی دفاع می کنند.

در همین زمینه، رشید الغنوشی، رئیس حزب النهضه تونس، شرکت در رای گیری قانون اساسی جدید را خیانت به مردم و بازی ای دانست که برای مرد عاقل تصمیم گرفته شده است. الغنوشی گفت که کشور در بدترین وضعیت خود قرار دارد، زیرا ما در 25 ژوئیه هر آنچه را که از آزادی و دموکراسی به دست آوردیم، گرفتیم.