درگیری شدید مرزی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش دفتر مطبوعاتی مهر به نقل از رویترز؛ بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان، دوشنبه شب درگیری شدیدی بین نیروهای دو طرف در مرز رخ داد.

طبق گزارشات اسلحه و سر و صدا در جمهوری آذربایجان واقع شده است واردنیس، گوریس، سوتک اکنون جرموک در شرق ارمنستان هدف قرار گرفت او.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای آلمانی مجبور به حمله شدند داشکسان، کلباجار لاچین این کار را کرد او در میان آنها در بعضی جاها مقداری مین گذاشتند. تلفات جانی و مالی از سوی طرف آذربایجانی گزارش شده است که هنوز جزئیات دقیقی در دست نیست.

علاوه بر این، وزارت ارمنستان اعلام کرد که نیروهای آذربایجان با توپخانه و پهپاد به سمت نیروهای ارمنی در این مناطق شلیک کردند. گوریس، سوتک اکنون جرموک بسیار حواسشان بود.

جمهوری آرتساخ قره باغ یک جمهوری مستقل در سطح است جهان به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می شود. در سال 2020، سرزمینی که این جمهوری توسط آذربایجان اشغال شده است از نو چسبیده به زمین جمهوی آذربایجان پیوست.

در همین حال، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که از آن زمان تاکنون، نیروهای ارمنستان به تیراندازی به مواضع آذربایجان در منطقه لاچین ادامه داده اند و اخیراً یک سرباز آذربایجانی نیز در این تیراندازی ها کشته شده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که اقدامی به اصطلاح «تلافی جویانه» علیه چند گروه از سربازان ارمنی در منطقه انجام داده است. وزیر همچنین گفت که گروه های مسلح ارمنستان سعی کردند تپه مجاور را تصرف کنند و مواضع جنگی جدیدی را در آنجا مستقر کنند.

در پایان ماه مردادنیروهای آذربایجانی وارد لاچین شدند و جایگزین نیروهای حافظ صلح روسیه مستقر در آن شدند. ورود نیروهای آذربایجانی به لاچین بر سال گذشته توافق آتش بس با ارمنستان حاصل شد.

اتهامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان علیه یکدیگر «الهام علی افرئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در 9 سپتامبر سال جاری در بروکسل با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

این جلسه استچالش ها میشل» رئیس شورای اروپا.

در این دیدار رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در خصوص تحولات قره باغ کوهستانی و وضعیت قفقاز جنوبی گفتگو کردند.

آن دیدار یک روز پس از تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با علی بود اف در مورد ترمیم روابط باکو و ایروان.

“نیکول پاشینیانچارلز میشل، نخست وزیر جمهوری ارمنستان، رئیس شورای اروپا و الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان فردرین آنها در این ماه نشستی سه جانبه در بروکسل دارند.

در این جلسه، نیکول پاشینیان به وضعیت آرتساخ وی سپس به مسائل انسانی ناشی از اقدامات اخیر ارتش آذربایجان اشاره کرد.

مسائل مربوط به اجرای سومین مذاکرات 9 نوامبر 2020، 11 ژانویه 2021 و 26 نوامبر 2021 و همچنین توافقات حاصل شده در سومین نشست در 14 دسامبر در بروکسل، در این مورد.