درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و سایش قلب

تخریب قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که معمولاً توسط سلول های خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افرادی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی هستند معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای ضربان م effectivelyثر (ارتعاش) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در طی این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ های خونی به قلب شما وارد می کند. از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس با سرما یا گرمای نوک کاتتر این نقاط را از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی اشتباه تداخل کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرماخوردگی شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را در کشاله ران در ناحیه ای از قلب که در آن آریتمی ایجاد می شود ، وارد می کند. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک بالون کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه بافت اسکار است که مسیر شلیک سیگنال های اشتباه را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است خسته و ناراحت باشید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و معاینات دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و ریتم های حاصله برای کنترل ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد ممکن است پس از تخلیه قلب ، دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات بیشتری را انجام دهد ، از جمله ایمپلنت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو بطن (دهلیز) بی نظم و نامنظم می تپند – خارج از همسویی با دو پایینی (بطن). افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را با سکته مغزی به خطر اندازد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد اسکار یا از بین بردن بافت قلب و اختلال در سیگنال های الکتریکی اشتباه باعث ایجاد آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ضربان نامنظم قلب موثر نباشند ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله در مورد آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ضربان قلب و سایر بیماریهای قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

پیچ و خم روش پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی جراحی یا دستگاه برش ، الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار را در قسمت فوقانی قلب ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث انواع خاصی از آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند جراحی پیوند عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

فرسایش گره AV

هنگام از بین بردن گره های دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (اتاقک) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است انتخاب خوبی باشد. همچنین ممکن است برای کنترل ضربان قلب بعد از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که ضربان قلب (فیبریلاسیون) آنها با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، یک گزینه باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما دچار سایش کاتتر یا جراحی قلب باز هستید که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا کاتتر
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را بدتر کند و به ضربان ساز برای تنظیم آن نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت کنید. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش نسبت به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از جراحی آن را مصرف کنید یا خیر. در برخی موارد ، به شما دستور داده می شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف داروهای ضربان قلب را متوقف کنید.
اگر از دستگاه قلبی کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی کاشته شده استفاده می کنید ، در صورت نیاز به اقدامات احتیاطی ، با پزشک خود مشورت کنید.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص ورید را در دست یا بازوی شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، ممکن است از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده شود.

هنگامی که داروی آرام بخش م effectiveثر باشد ، پزشک یا سایر متخصصان ناحیه کوچکی را در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا شانه های شما بی حس می کنند. پزشک سوزن را به داخل ورید وارد کرده و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن وارد می کند.

3. پزشک سوندها را از طریق گوشته هدایت کرده و آنها را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او می تواند یک رنگ را به کاتتر تزریق کند تا به او در دیدن رگ های خونی و قلب با اشعه ایکس کمک کند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما مطالعه “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعدی ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (رادیوفلاسیون رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. با این حال ، مراحل پیچیده می تواند بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، هنگام رساندن رنگ به سوند یا تزریق انرژی از طریق نوک کاتتر ، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، در صورت داشتن هرگونه درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از تخلیه کاتتر فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید در همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل کمی احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. شما می توانید ظرف چند روز پس از عمل جراحی کاتتر به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ضربان قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. با این حال ، مشخص نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که داروهای رقیق کننده خون را ادامه دهید.

ضربان نامنظم قلب ممکن است تکرار شود. عود در افراد مسن و افرادی که دارای سایر بیماریهای قلبی هستند مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن مشکل است شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل به پزشک مراجعه می کنید. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد نیاز به روش فرسایش متفاوت دارند.

حتی پس از انجام فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب پیوسته مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

برتری قلب و موفقیت آن

موفقیت در عمل جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که برداشتن کاتتر برای افراد مبتلا به این بیماری حدود 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی ارزیابی شد و مشخص شد که 74.1 of از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 were موفق بودند و 9.6 know می دانستند که آنها ناموفق هستند. به

علاوه بر این ، موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند ، موفقیت کمتری دارند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید