خطاب به ایران در اولین گفتگوی تلفنی نخست وزیر جدید انگلیس با بایدن – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر سه شنبه انتصاب لیز تراس، نخست وزیر جدید انگلیس را تبریک گفت.

بیانیه کاخ سفید در این باره نشان می‌دهد که بایدن و تراس در اولین گفتگوی تلفنی پس از ورود تراس به مجلس نمایندگان بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند. خیابان داونینگ 10 در لندن (دفتر نخست وزیر بریتانیا).

دو طرف همچنین در مورد الزامات تعمیق روابط و همچنین مشکلات بین المللی، حمایت از اوکراین و چالش های ناشی از چین و امنیت انرژی گفتگو کردند.

در همان زمان، بایدن و تراس ادعای سلاح هسته ای را علیه ایران مطرح کردند، تا این که آژانس بین المللی انرژی اتمی صلح در برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

از سوی دیگر، در شرایطی که آمریکا مشغول ادامه مذاکرات وین با سایر اعضای توافق هسته‌ای است، اتهامات وارده به ایران ممکن است منجر به دشواری و افزایش بی‌باوری در این حوزه اطلاعاتی و عملی شود. توافقات را دشوارتر از قبل می کند.

«لیز تراس» روز دوشنبه با رأی اعضای حزب محافظه کار انگلیس به عنوان رهبر و نخست وزیر جدید انگلیس انتخاب شد، روز یکشنبه به همراه «ملکه الیزابت دوم» به کاخ سلطنتی بالمورال اسکاتلند خواهد رفت. انتصاب خود به عنوان نخست وزیر را تایید کرد.

لیز تراس پانزدهمین نخست وزیری است که در سن 96 سالگی حکم نخست وزیری را از ملکه انگلیس دریافت کرد.

لیز تراس، 47 ساله، در سخنرانی پس از انتخابش به عنوان نخست وزیر انگلیس، گفت که “مشکل افزایش هزینه های زندگی” مردم بریتانیا را در مرکز پروژه آنها قرار خواهد داد و “در عرض یک هفته، یک برنامه جامع برای ملاقات افزایش قیمت قبوض انرژی (گاز) و برق) و اطمینان از ذخایر سوخت در آینده.