خرید ماشین خانگی برای جزیره; 600 میلیون تن! – تجارت نیوز


زینب مختاری به گزارش تجارت نیوز، تاریخ در حال تکرار است و پروژه ملی مسکن که بهترین راه برای رسیدن به طرح مسکن مهر محسوب می شد، در راه است! به دلیل کمبود زمین و پول به جایی رسیده است که اولین متقاضیان خانه های کشور به دنبال فرصتی برای خروج از این طرح بوده اند و بهتر است در راه فرار موفق باشند. . این مشکل!

تحقیقات تجارت نیوز حاکی از آن است که در بازار مسکن شهرهای جدید اطراف تهران تنها «مالک اول» بسته به موقعیت پروژه از 200 تا 650 میلیون تومان فروخته می شود.

از همان روزهای اول ثبت نام طرح ملی مسکن، شایعاتی مبنی بر فروش پروانه ها از جمله اخطاریه های آن در جاهایی مانند دیوار و شپور به گوش می رسید. اما پس از مسئولان وزارت راه و شهرسازی و توجه بازرس شرکت عمران پردیس مبنی بر ممنوعیت تجارت فرانشیز ملی مسکن، این آگهی ها از روی سایت ها حذف شد.

اکنون بررسی ها نشان می دهد که خرید و فروش قیمت ملک در کشور در بازار داغ ادامه دارد و قیمت مالک برای واحدهای غیرمسابقه به 650 میلیون تومان رسیده است!

خانه های روستایی در جاده مسکن مهر

تحقیقات بازار املاک نشان می دهد که اگرچه هیچ اطلاعیه ای برای فروش جواز در سایت ها وجود ندارد، اما فایل های زیادی در این زمینه برای خریداران وجود دارد. مشاوران املاک می گویند: مسئولان از فروش پروانه مسکن ملی خبر داده اند تا دست دلالان بزرگ را از این بازار کوتاه کنند و از تکرار مواردی مانند آنچه در مسکن مهر افتاد جلوگیری کنند. با این حال بنگاه های معاملات ملکی همچنان با قدرت معامله می کنند و همچنان مسیر مسکن مهر را ادامه می دهند.

در تجربه گذشته مجوزهای مسکن مهر از ابتدا قابل فروش نبود، اما با توجه به افزایش هزینه های ساخت و کاهش توان مالی سرمایه گذاران، این محدودیت برداشته شد و مسکن مهر برای فروش موجود است. در تمام مراحل ساخت این وضعیت قیمت تمام شده مسکن مهر را افزایش داد و این پروژه با اهداف خود فاصله زیادی داشت. این در حالی است که به نظر می رسد مسکن ملی با زمزمه رد صلاحیت متقاضیانی که پول کافی ندارند، مسیر مسکن مهر را دنبال می کند. از این فعالیت می توان برای خرید توکن استفاده کرد.

اگرچه در حال حاضر فرض بر این است که فروش توکن های این طرح لغو شود، اما به صورت مخفیانه انجام می شود. اما به دلیل کمبود بودجه برای ساخت و ساز، مدیران مجبور به رفع این محدودیت هستند. به این ترتیب مسکن های کشور مانند مسکن مهر نه تنها از جامعه هدف اصلی خود فاصله می گیرند و وارد بازار آزاد مسکن می شوند، بلکه باعث افزایش قیمت نیز می شوند.

انتقال مبالغ کلان در معاملات کاغذی

همانطور که تحقیقات تجارت نیوز در مورد بازار املاک شهرهای جدید نشان می دهد بهشت،ملک ملی از 600 تا 650 میلیون تومان فروخته می شود که بسته به درآمد متقاضی اول و مدت سرمایه گذاری در پروژه ممکن است افزایش یابد. مشاوران املاک می گویند این رقم برای شهری مانند دماوند بین 200 تا 400 میلیون تومان متغیر است.

در پرند اما روش معامله کمی متفاوت است و تعداد پرونده های مسکن ملی کمتر از شهری مانند پردیس است. برخی از مشاوران املاک قیمت هر متر مسکن مهر آماده اجاره در این شهر را 10 میلیون تومان می گویند. این در حالی است که هر متر خانه های جزیره ای ساخته نشده در متراژهای 75، 85، 95 و 120 متری بیش از 13 میلیون تومان قیمت دارد. و اینجاست که بند 7 به گفته مشاوران مسکن همچنان «نه» است!

تغییر قوانین انتقال ملک

در آن زمان هزینه سرمایه ای ساختمان های کشور به 600 میلیون تومان رسیده است، برخی از بلوک ها در حد گودبرداری هستند، برخی دیگر اسکلت هستند و هنوز به سطح دیوارهای ساختمانی نرسیده اند. ضمن اینکه هنوز ساختار واحدها و قرارداد کاندیداها به مرحله انتخاب واحد نرسیده است، طبقه و تعداد واحدها هنوز مشخص نیست. طبق اعلام نمایندگی های ملی مسکن، در مرحله انتخاب، مشتریانی که پول بیشتری دارند در اولویت هستند. این همان سبکی است که در مسکن های مهر دیده می شود.

در مورد تامین مالی نیز گفته می شود که مانده اعتبار بر اساس پیشرفت پروژه خواهد بود. در صورت طولانی شدن تاخیر مانند مسکن مهر، پس از سه قسط از اخطار پرداخت نهایی، اخطار کتبی به متقاضی ارسال می شود و در صورت عدم پرداخت، فرد از پروژه حذف می شود. اما عامل مهم دیگر استراتژی بازاریابی است. در این مورد نیز مانند معاملات مسکن مهر (دوره ممنوعیت معامله قیمت واحدها)، تعهد به اخطار قول از متقاضی اول (خریدار) برای ماندن در کنار دومی تعیین می شود. متقاضی برای طی مراحل قانونی و ثبت قرارداد.

با این حال، مشاوران املاک تایید می کنند که چون قانون نقل و انتقال پرداخت ها را ممنوع کرده است، این نوع معاملات با مشکلات زیادی همراه است.

آیا دولت شکست می خورد؟

هر روز هزینه ساخت خانه حتی برای خانه های ارزان قیمتی مانند پروژه های مهر و نهضت افزایش می یابد. امیرحسین جباری انصاری سرپرست شرکت عمران پردیس با بیان اینکه بر اساس قرارداد با پیمانکاران، هر متر از منازل کشور به قیمت 4.5 میلیون تومان ساخته می شود، گفت: در حال حاضر هر متر از خانه های کشور به قیمت 4.5 میلیون تومان ساخته می شود. این در حالی است که اکنون تخمین زده می شود که هزینه ساخت امسال به 9 میلیون تومان رسیده است!

این آمار صعودی نشان می دهد که دولت در بحران تامین مالی مسکن گیر کرده است. در آن زمان جامعه هدف پروژه ملی مسکن توان مالی برای پرداخت هزینه ها را نداشت. به این ترتیب مجوز می خرد یا به دلیل بی پولی پروژه ها را شروع نمی کند.